Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Metodologia de aplicare a OUG 13/2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Metodologia de aplicare a OUG 13/2010

Ce acte trebuiesc intocmite, si unde se depun , pentru a pune in aplicare prevederile OUG 13/2010?

MULTUMESC ANTICIPAT
sal !
primo: -notificam ITM-ul unde santem inregistrati despre faptul ca ne gasim in situatiile de la art 52 si 53 Codul muncii; ulterior intocmim decizii de suspendare si le depunem in termen pentru perioadele notificate;pontam 75% si acordam drepturile aferente prevederilor textului OUG 13/2010; personalul este sub contract, dar sunt afectate veniturile patronului...
e o modalitate de a pastra personalul la care tinem in mod special ...

Succes!

o'pva
:)
Cred ca ati confundat ordonantele,OUG13/februarie 2010 se refera la angajarea persoanelor din somaj....
Prevederile OUG 13/2010 se completeaza cu prevederile Legii76/2002 asa ca luati legatura cu Agentia de Somaj si vi se va spune ce acte sa faceti.
Trebuie sa mergi al AJOFM, cu o crerere si un dosarel compus din: copie dupa contractul de munca, dupa CI angajat, copie dupa declararea locurilor de munca vacante, repartitie, si 2 anexe la de la ei. Apoi vei primi un raspuns daca te incadrezi sau nu in ordonanta 13, si o adeverinta pe baza careia operezi scutirea.
ma intereseaza si pe mine detalii cu privire la aceasta ordonanta deoarece la mine in oras (turda jud cluj) cei de la somaj au spus ca nu se poate aplica deoarece nu au primit norme.Din luna martie am fost de cate 3 ori in fiecare luna sa intreb si zic ca nu au. Daca stie cineva mai multe, de ex cum se opereaza scutirea si normele de aplicare sa le duc eu la cei de la ajofm astept un mesaj. multumesc
siel53, utilizator