avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Metodologia de aplicare a OUG 13/2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Metodologia de aplicare a OUG 13/2010

Ce acte trebuiesc intocmite, si unde se depun , pentru a pune in aplicare prevederile OUG 13/2010?

MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: serviciuapasarichioi , utilizator 15:39, 14 Iunie 2010
sal !
primo: -notificam ITM-ul unde santem inregistrati despre faptul ca ne gasim in situatiile de la art 52 si 53 Codul muncii; ulterior intocmim decizii de suspendare si le depunem in termen pentru perioadele notificate;pontam 75% si acordam drepturile aferente prevederilor textului OUG 13/2010; personalul este sub contract, dar sunt afectate veniturile patronului...
e o modalitate de a pastra personalul la care tinem in mod special ...

Succes!

o'pva
:)
Cred ca ati confundat ordonantele,OUG13/februarie 2010 se refera la angajarea persoanelor din somaj....
Prevederile OUG 13/2010 se completeaza cu prevederile Legii76/2002 asa ca luati legatura cu Agentia de Somaj si vi se va spune ce acte sa faceti.
Trebuie sa mergi al AJOFM, cu o crerere si un dosarel compus din: copie dupa contractul de munca, dupa CI angajat, copie dupa declararea locurilor de munca vacante, repartitie, si 2 anexe la de la ei. Apoi vei primi un raspuns daca te incadrezi sau nu in ordonanta 13, si o adeverinta pe baza careia operezi scutirea.
ma intereseaza si pe mine detalii cu privire la aceasta ordonanta deoarece la mine in oras (turda jud cluj) cei de la somaj au spus ca nu se poate aplica deoarece nu au primit norme.Din luna martie am fost de cate 3 ori in fiecare luna sa intreb si zic ca nu au. Daca stie cineva mai multe, de ex cum se opereaza scutirea si normele de aplicare sa le duc eu la cei de la ajofm astept un mesaj. multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 9 Iunie 2010
siel53, utilizator

Alte discuții în legătură

Ordonanta 13/2010 in 2011 spirescu spirescu Ordonanta 13/2010 mai este valabila si in ianuarie 2011? Mai precis, angajatorul care angajeaza someri pe perioada nedeterminata, pe posturi nou create, ... (vezi toată discuția)
Cum beneficiez de ordonanta nr. 13/2010? dorina bonte dorina bonte Care sunt pasii de urmat ca angajator pentru a beneficia de scutirea platii CAS, in baza OUG 13/2010 - la angajarea unei persoane somere? (vezi toată discuția)
Beneficiile somerilor privind oug nr. 13/2010 costy1986 costy1986 As dori sa stiu daca cei care beneficiaza de indemnizatie de somaj inainte de aplicarea OUG13/2010 beneficiaza de prevederile ei, sau numai cei care au intrat ... (vezi toată discuția)