Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... curtea suprema
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

curtea suprema

o persoana care este parte vatamata cu CML 24 ZILE intr un proces penal ce cai de atac are pentru a castiga atat daune materiale cat si morale?????

mentionez ca eu sunt inculpat si procesul e pe fond la judecatorie.

Si ce Treaba are Instanta Suprema?

Depinde de agresiunea suferita si urmarile produse.
Caile de atac, atat pe latura penala, cat si pe cea civila (de care faceti de fapt vorbire atunci cand va referiti la daunele materiale si morale, avind deci si calitatea de parte civila, constituita ca atare in procesul penal, sau prin actiune separata in instanta civila), sunt de regula apelul si recursul, care se judeca de catre Tribunalul Judetean, respectiv Curtea de Apel, pentru speta descrisa de dvs., judecata pe fond la Judecatorie.
Curtea Suprema nu are nicio legatura, se poate ajunge in eventualitatea unui recurs doar pana la Curtea de Apel - in functie de situatia de fapt, de circumstantele personale si de probele administrate in cauza, se va dispune solutia!
partea vatamata ne a spus azi ca va ajunge la curtea suprema si tot va castiga.

av. ne a spus ca este fond si recurs la tribunal unde se da irevocabil.

este vorba de o bataie - cu nas rupt -agresiunea cu CML ingrijiri medicale 24 zile fara nici o zi de internare

cere despagubiri 40 000ron si 10 000 ron cheltuieli medicale.

de aceea va intreb ce cai de atac sunt?????
Doar daca face cerere de stramutare ajunge la Suprema.
Tribunalul este ultima instanta in cazul dat.