Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... care este procedura unei plangeri la cedo?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

care este procedura unei plangeri la cedo?

as dori sa stiu unde gasesc prezentata procedura pentru o plangere la CEDO (Pasii ,Documentele,si mai ales spetele pe care le Judeca CEDO )
multumesc
Aveti ceva de studiat.
Gasiti carti de cumparat dar sunt scumpe.
Cred ca v-ar costa vreo 1000 lei o parte din ele...

avocat Claudiu Lascoschi
Aici veti cateva informatii::)
[ link extern ]
Insa problema este mult mai complexa.
luiza2008, utilizator
Lucrarile sunt mult mai multe decat cele aratate mai sus.
Dar, acestea pot constitui un inceput...:)
bliliana a scris:

as dori sa stiu unde gasesc prezentata procedura pentru o plangere la CEDO (Pasii ,Documentele,si mai ales spetele pe care le Judeca CEDO )
multumesc

Curtea aplică Convenţia europeană a Drepturilor Omului. Misiunea sa constă în verificarea respectării de către State a drepturilor şi garanţiilor prevăzute în Convenţie. În acest scop, ea examinează plângerile (numite « cereri »), introduse de către persoane individuale sau, mai rar, de către State. Dacă Curtea constată că un Stat membru a încălcat unul sau mai multe dintre aceste drepturi şi garanţii, ea va adopta o hotărâre. Această hotărâre este obligatorie şi trebuie să fie executată de ţara vizată.

Veţi putea introduce o cerere în faţa Curţii dacă consideraţi să aţi fost în mod personal şi direct victimă a unei încălcări a drepturilor şi garanţiilor prevăzute în Convenţie sau în protocoalele sale. Încălcarea trebuia să fi fost comisă de către unul dintre Statele legate prin Convenţie.
cat dureaza un proces aproximativ la CEDO...din experienta dvs
(am auzit chiar ca unele hotarari date de CEDO nu s-ar respecta in Romania...stiti cazuri din acestea..)