Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia rectificativa 710
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia rectificativa 710

nu stiti daca se depune decl.710, se sanctioneaza ?
Daca valoarea obligatiei corectate ramane aceeasi si se schimba doar tipul acesteia atunci este OK.In caz contrar se achita dobanda si penalitati.
Corectia declaratiilor nu se sanctioneaza cu amenda.
dar daca se corecteaza cu o suma mai mica, iar suma a atras de=a lungul timpului dobanzi si penal , cum se procedeaza in acest caz cu dob si penalitatile acestea? se micsoreaza sau raman la fel ?
helenita a scris:

dar daca se corecteaza cu o suma mai mica, iar suma a atras de=a lungul timpului dobanzi si penal , cum se procedeaza in acest caz cu dob si penalitatile acestea? se micsoreaza sau raman la fel ?

Codul de Procedura Fiscala

ARTICOLUL 120

Majorări de întârziere

(3) În situaţia în care diferenţele rezultate din corectarea declaraţiilor sau modificarea unei decizii de impunere sunt negative în raport cu sumele stabilite iniţial, se datorează majorări de întârziere pentru suma datorată după corectare ori modificare, începând cu ziua imediat următoare scadenţei şi până la data stingerii acesteia inclusiv.

Concluzie:
1. Se recalculeaza obligatiile accesorii.
2. Trebuie sa faceti o cerere pe care o depuneti la registratura.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
ok, deci trebuie sa fac eu o cerere de recalcul accesorii ?nu se intelege de la sine ca se modifica ?