avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am un var primar dupa tata care a murit acum 2 ani. Era casatorit legitim fara a fi avut copii. Acum sotia lui imi cere copii dupa actele mele de identitate, pentru succesiunea dupa sot. Credeti ca mai am eu vreo treaba cu succesiunea din moment ce era casatorit legitim? Va rog sa ma lamuriti. Astept un raspuns din partea dvs.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: aurelianpetcu , utilizator 19:44, 25 Aprilie 2010
neavind copii, parintii banuiesc ca sint decedati, in acest caz aveti vocatie succesorala si acesta e motivul pentru care vi s-au cerut copii dupa documentele de identitate.
Chiar daca a fost casatorit legitim, daca insa nu sunt alti mostenitori dvs aveti vocatie succesorala....
Am inteles ca copii nu are....dar parinti, frati ,bunici, unchi nu are?
Parintii au murit. Mai traiesc 2 unchi si 6 veri...........
Moşteniţi alături de ceilalţi unchi şi veri, aceştia din urmă venind la moştenire în locul tatălui lor decedat.
Soţia supravieţuitoare nu moşteneşte singură, ci în coincurs cu dvs şi ceilalţi unchi şi veri.
În mod legal v-a cerut actele, pt că orice partaj făcut fără unul dintre moştenitori este lovit de nulitate.
Daca a decedat acum 2 ani si dv. nu ati acceptat mostenirea in termenul de 6 luni...tine doar de matusa.Probabil vrea doar sa isi rezolve problemele,urmeaza sa vedeti in ce masura este dispusa sa mai imparta ceva.
Ultima modificare: Duminică, 25 Aprilie 2010
ContSters76710, utilizator

Alte discuții în legătură

Mostenire teren floriancasapu floriancasapu Buna ziua, Am inceput de curand in instanta un proces prin care solicitam impartirea unei suprafete de teren aflata in proprietatea unui unchi care a decedat. ... (vezi toată discuția)
Prioritate la succesiune emil1702 emil1702 Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: trebuie facuta succesiunea dupa o persoana decedata in 2007(numita in continuare \"persoana\") care a avut un ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. ... m50maria m50maria Dezbatere succesiune Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. Un văr a murit, unic fiu la părinți, necăsătorit , fără copii. Mama sa a avut 5 ... (vezi toată discuția)