Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto de prima inmatriculare,este legal perceputa ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto de prima inmatriculare,este legal perceputa sau nu ?

buna ziua,
taxa auto de prima inmatriculare are temei legal sau nu?
cunosc un avocat care se ocupa printre altele cu actiuni in instanta ,pentru clienti bineinteles,de solicitare a returnarii taxei auto platite la prima inmatriculare.solicita ministerului finantelor returnarea taxei platite la prima inmatriculare in romania a unui auto.avocatul spune ca are castig de cauza in 99 la suta din cazuri.
este adevarat sau nu ? sau este o afirmatie facuta pentru a m-a prinde de client intr-o actiune de acest gen .
mentionez ca eu nu am platit nici o taxa auto,intentionez sa-mi cumpar o masina inscrisa in Germania,voi plati taxa de prima inmatriculare,o voi inmatricula in Romania. ce sanse am sa-mi recuperez taxa pe care o voi plati.
cu stima GEO.
multumesc ptr raspuns.
cu stima GEO
GEO GEO GEO, utilizator
Daca imi spuneti cand ati platit taxa va spun si eu daca o puteti recupera.
Dar o decizie ANAF din 24.07.2008 mai are vreo sansa?
Buna Geo,
[EDITAT]
Dupa 12 febr legea s-a schimbat ,iar pe obligatia de a face nu s-au admis la Curtea de Apel, le castigi la Tribunal, dar la Curte, for superior se pierd.[EDITAT]
ContSters20980, utilizator
daca am cumparat o masina noua si am platit taxa auto in iulie 2010 am sanse sa o recuperez?trebuie sa invoc tot art 90 din tratatul com. europene?multumesc
Desigur, in caz contrar ar reprezenta o discriminare a dvs. fata de alti contribuabil care isi recupereaza suma incasata in mod nelegal de statul roman, cu titlu de taxa de poluarea.