Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absolvent facultate - angajat muncitor necalificat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absolvent facultate - angajat muncitor necalificat

buna ziua,
daca angajam o persoana cu studii superioare , dar pe post de muncitor necalificat, il putem incadra sub 1200 brut?
va multumesc
nu
Daca postul nu necesita studii superioare (ceea ce e si cazul dvs), il puteti incadra cu salariu mai mic de 1200 ron, chiar daca are si 3 facultati.
da, postul nu necesita studii superioare,
va multumesc,
o zi placuta
Daca un doctor in drept accepta un post de muncitor necalificat pe santier, va primi 600 RON brut (minimul pe economie), chiar daca ar avea 7 facultati. Indicii de salarizare prevazuti de CCMUN se refera doar la situatia in care o persoana este angajata conform studiilor...(absolvent de studii superioare, angajat pe un post ce necesita prin fisa postului studii superioare)...
va multumesc frumos