Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de baza

Buna ziua , cum se calculeaza un salariu de baza conform legii unice de salarizare aneza I/2 pentru un inspector debutant?
Cum adica baza1.75?
Cum se calculeaza 1.75?
Multumesc
Salariul la care incep sa se aplice coeficientii de departajare este de 705 lei.

Deci, daca coeficientul prevazut de lege ptr o functie este 1.75 atunci salariul rezultat este:
705*1.75 = 1233,75 lei
Trebuia specificat faptul ca inca nu se aplica acei coeficienti in 2010, probabil nici in 2011, 2012...etc...etc
Adica daca in contract ce salariu de baza se trece?
705 sau 1233.75?
Daca este vorba de un inspector debutant?
si atunci un inspector debutant cu ce salariu de kk se incadreaza? acum in 2010?
conform carei legi ?
koranima, utilizator
Stimati colegi, legea 330/2009 precizeaza ca, in anul 2010, la angajare, salariul se va stabili prin echivalare cu o functie similara/post contractual, aflat deja in plata. Ori, un inspector debutant din administratia centrala, aflat deja in plata, are salariul stabilit astfel: in baza OG 10/2008 Anexa Ib B: 600 RON. Daca nu mai exista alte sporuri, salariul de baza va fi de 705 RON.