Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizita minor

mama minorului are program de vizita prin hot. judec. ,hotarire obtinuta aflindu-se in tara,eu(tatal) aflindu-ma in Italia cu minorul unde stam cu acte in regula de 4 ani,mama minorului nu mi-a platit pensia alimentara de 4 ani de cind s-a terminat divortul.Intrbarea este:Ce mi se poate intimpla daca nu-i mai dau sa vada minorul sau sa vorbeasca cu el la telefon.Va multumesc anticipat.
cerere in instanta sa o decada din drepturi
in cazul postat de dv. incalcati dispozitiile imperative ale unei hotariri judecatoresti, putind fi sanctionat pentru acest lucru. pentru neplata pensiei de intretinere puteti face o plingere impotriva fostei sotii
facand acest lucru incalcati drepturile obtinute de mama prin hotararea judecatoreasca, pentru a putea obtine ceea ce doriti dumneavoastra faceti o plangere si redeschideti un nou dosar .
Desi s-ar putea sa nu fie raspunsul asteptat de dvs, noi opinam in sensul ca, in toate cazurile (si poate fi vorba si de cazul dvs), acolo unde se poarta un razboi intre parinti singurii ce au si vor avea de suferit sunt copiii. De ce nu incercati sa va obtineti dreptul pentru copilul dvs fara a-l implica si pe el in mod direct? Si asa copiii sunt victimele orgoliilor si frustarilor adultilor. Ar trebui sa puneti mai mare pret pe sentimentele copilului decat pe latura financiara.
In orice caz, in orice litigiu in materie, interesul copilului este cel ce primeaza (fara a ne referi strict la latura financiara).
Cu toate ca din punctul dvs de vedere pare mai greu de inteles trebuie sa stiti ca minorul are nevoie si de mama.
Incercati sa intelegeti care sunt nevoile copilului, care sunt prioritatile in dezvoltarea lui si nu taiati contactul copilului cu mama sa.
Pe termen lung beneficiile vor fi astfel mai importante.