Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... La ce instanta se introduce o somatie de plata ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

La ce instanta se introduce o somatie de plata ?

Buna seara , valoarea sumei ptr care vreau sa fac aceasta somatie este de ordinul miilor (in lei noi). La ce instanta depun somatia ? Ce taxe /timbre trebuiesc platite ?
Nu am un contract cu debitorul, dar am o comanda emisa de el .Ce acte anexez la somatie ?
Vreau sa trimit intai debitorului o somatie .
Catre instanta, somatia este asemanatoare cu cea care o trimit debitorului , sau e mai complexa ?
Multumesc.
Mai intai, trimiteti debitorului o chemare la conciliere, conform art. 720 indice 1 Cod proc. civ.
Apoi, daca debitul depaseste suma de un miliard, puteti formula somatie de plata in baza OG 5/2001, care este de competenta Tribunalului Judetean.
Platiti o taxa de 39 lei plus timbru judiciar de 0,15 ron.
La dosar depuneti comanda emisa, facturile si PV redactat in urma concilierii, desi in OG 5 nu este obligatorie.
Din toate trebuie sa reiese clar ca datoria este certa, lichida si exigibila.
discover a scris:

B
Vreau sa trimit intai debitorului o somatie .

Nu are sens sa mai pierdeti timpul cu trimiterea unei astfel de "somatii".

Introduceti direct la instanta somatia de plata, atata timp cat creanta dvs. este certa, lichida si exigiila, deci indeplineste conditiile cerute imperativ de O.G. 5/2001.

In cazul in care creanta pe care o aveti de recuperat de la respectivul debitor depaseste 100.000 Ron cererea de emitere a somatiei de plata o formulati pe rolul Tribunalului. In cazul in care suma este mai mica de 100.000 Ron cererea o formulati pe rolul Judecatoriei.
procmarci a scris:

Mai intai, trimiteti debitorului o chemare la conciliere, conform art. 720 indice 1 Cod proc. civ.

Mai intai, nu este nevoie de o astfel de procedura in cazul somatiei de plata (de ce mai faceti referire la ea daca scrieti (corect) ca nu este obligatorie ?)
Mai apoi, suma fiind de ordinul miilor nu depaseste un miliar iar instanta competenta este judecatoria in circumscriptia careia:
- isi are sediul debitoarea sau
- este locul de executare al contractului sau
- trebuia sa sa se faca plata
Multumesc pentru raspunsuri .
Voi trimite deci scrisoare -recomandata, cu somatia de plata + acte + dovada platii taxelor(39 lei + timbru judiciar 0,15 lei) la judecatorie.
Ma puteti indruma (pe net) sa gasesc un formular corect redactat ptr somatia de plata ???
Va rog mult.

u.b.i.k. a scris:

procmarci a scris:

Mai intai, trimiteti debitorului o chemare la conciliere, conform art. 720 indice 1 Cod proc. civ.

Mai intai, nu este nevoie de o astfel de procedura in cazul somatiei de plata (de ce mai faceti referire la ea daca scrieti (corect) ca nu este obligatorie ?)

Maestre, am facut referire la conciliere pentru ca eu privesc putin mai departe.
In cazul in care somatia de plata va fi respinsa pentru diferite motive, (stiti destul de bine ca si mine ca simpla contestatie a datoriei prin intampinare poate duce la respingerea acesteia), atunci va fi nevoit sa mearga pe calea dreptului comun.
Aici se va lovi de aceasta obligatie, expres prevazuta de lege in litigii comerciale.
De ce sa nu fie omul pregatit pentru orice eventualitate?