Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce trebuie sa fac sa castig tutela fetitei mele ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce trebuie sa fac sa castig tutela fetitei mele ?

buna.am si eu o rugaminte daca puteti sa ma ajutati, sa ma indrumati cum sa castig tutela fetitei mele de 1 an si 5 luni.In 2008 luna DEC s-a nascut fetita mea,in luna martie 2009 eu (Tata)am intrat in concediu de paternitate deoarece am considerat ca sotia mea(21 ani ) nu este demna de cresterea fetitei, aceasta concluzie am tras-o datorita comportamentului ei foarte agresiv asupra fetitei cat si asupra mea.Intrand in paternitate traind cu speranta ca sotia mea se va angaja si ne va fi mai usor.Ea nu a lucrat mai mult de luni in toata viata ei si oricum nu primea concediu maternal.In continuare nu a mai mers relatia noastra absolut deloc pana in prezent.In prezent eu sunt in strainatate cu fetita mea avand si o procura din partea mamei ca este deacord cu plecarea mea si a fetitei pe termen de 2 luni(pana in iulie).Sotia mea nu lucreaza nici in prezent.Imi doresc din tot sufletul sa pot castiga tutela fetitei mele deoarece o iubesc extraordinar de mult si consider ca mamaica ei ne neglijeaza si nu o prea intereseaza ziua de maine.VA ROG FRUMOS SA MA INDRUMATI CE SI CUM SA FAC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Va multumesc

intai ar trebui sa divortati, si sa cereti tutela in instanta.
VA ROG FRUMOS SA MA INDRUMATI CE SI CUM SA FAC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mai intai trebuie sa divortati si sa solicitati instantei de judecata increintarea copilului.;)
luiza2008, utilizator
angajati-va un avocat sa va reprezinte si introduceti divort unde solicitati incredintarea copilului. daca ramaneti in strainatate trebuie sa aveti formae legale, deoarece se va efectua ancheta sociala acolo. va dura destul de mult.
...am sunat la un avocat din timisoara si mia spus ca ,,exista posibilitatea ca eu acum sa vin in tara(singur) sa bag divortul iar pana la prima infatisare sa raman cu fata in strainatate,,dupa cate am inteles prin septembrie se incep din nou infatisarile.
trebuie sa divortezi ca sa primesti copilul