Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... locuinta comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

locuinta comuna

Speta : Un apartament este in proprietatea sotului, de dinainte de casatorie, sotia are domiciliul pe buletin la adresa respectiva, fiind luata in spatiu de sot . Momentan cei doi sunt in proces de divort, nefinalizat . Sotia pleaca de buna voie din apartament, la rude . Impreuna au un copil minor care sta cu mama .
Intrebari :
1. Sotia si copilul mai au dreptul sa intre in apartament ?
2. In cazul in care sotul refuza sa o primeasca in apartament, este fapta contraventionala ?
Astept raspuns. Multumesc anticipat !
fiind proprietatea exclusiva a sotului acesta are calea unei actiuni in evacuare a sotiei.
Atata timp cat are domiciliul stabilit in C.I. la adresa sotului, acesta are calea actiunii in evacuare pentru a-i interzice accesul. Este posibil insa ca acesta sa fi facut o cerere la Serviciul Evidenta a Populatiei si sa fi adus la cunostinta ca nu mai intelege sa va primeasca in spatiu proprietate exclusiva a sa.Si in aceasta situatie nu prea aveti ce face.
av.M.Hornea
pana nu cereti evacuarea sunteti obligat sa o primiti in casa
Evacuarea caracterizeaza raporturile locative ( presupune existenta unui contract de inchiriere ).
In atare situatie, actiunea care poate fi exercitata e cea in revendicare.
In caz ca sotia a participat cu sume de bani , efectuand imbunatatiri la acest bun imobil, totodata, aceasta are dreptul la restituire acestora ( acest drept de creanta e unul supus prescriptiei de trei ani , care stinge dreptul material la actiune , insa prescriptia intre soti este suspendata , deci momentul la care trebuie sa se raporteze sotia dumneavoastra e cel al ramanerii definitive si irevocabile al hotararii judecatoresti ).

In ceea ce priveste copilul , acestuia ii datorati intretinere , chiar daca exista o separatie in fapt.Asadar, aceasta poate imbraca forma in natura a acestei prestatii sau aceea prin plata unor sume de bani.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Pentru o eventuala actiune in revendicare va trebui sa timbrati la valoarea imobilului.
Incercati sa introduceti in divort si o actiune in evacuarea persoanei tolerate. Odata cu pronuntarea divortului inceteaza si aobligatia de sprijin si intretinere intre soti.