avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In caz de casatorie care sunt efectele unui contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In caz de casatorie care sunt efectele unui contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager?

Buna ziua!
Acum doi ani am cumparat un apartament cu clauza de uzufruct viager. La acea data proprietarul era vaduv, dar acum intentioneaza sa se casatoreasca. In caz de deces, uzufructul se transfera si sotiei si copiilor (daca vor exista?)? Sau atunci pot ocupa sau vinde fara probleme locuinta?
Multumesc anticipat!
Nu are importanta ca s-a casatorit.Respectati contractul ca sa nu ceara rezilierea acestuia.D-voastra aveti nuda proprietate si el uzufructul.El nu mai este proprietar ca sa poata vinde.
Uzufructul inceteaza in caz de deces al titularului dreptului.
Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2010
Carmen Chitu, Avocat
Nu are nici o relevanta juridica faptul ca vanzatorul se
casatoreste.
Acesta era unicul proprietar al apartamentului la
data incheierii contractului.
Prin incheierea contractului, dvs ati dobandit nuda
proprietate a apartamentului, iar vanzatorul a pastrat
un drept de uzufruct viager, care va inceta la decesul acestuia.
nu se mai poate mosteni in cazul dvs uzulfruct, banuiesc ca la asta va referiti
In cazul in care fostul proprietar se casatoreste dreptul sau de uzufruct nu se transmite dupa decesul sau catre sotie sau catre mostenitori. Veti dobandi si folosinta la data decesului fostului proprietar!
B-)

Alte discuții în legătură

Contract de donatie sau vanzare- cumparare? nenea toto nenea toto dupa moartea mamei a ramas o mostenire mie si fratelui meu pe care vrem sa o dam baiatului cel mic al fratelui .Noi vrem cu donatie ,iar el vrea cu act de ... (vezi toată discuția)
Ce sanse am sa vand un apartament asupra caruia mama detine uzulfruct viager? LiaDDD LiaDDD Daca ma poate ajuta cineva va rog,spuneti-mi ce sanse am sa vand un ap.a carui valoare este aprox.110000 euro si asupra caruia mama detine uzulfruct viager?Am ... (vezi toată discuția)
Uzufruct micula micula problema mea e urmatoarea....in cazul unui contract de v-c cu drept de uzufruct proprietarul isi pierde viata dreptul de uzufruct inceteaza sau ramane valabil ... (vezi toată discuția)