avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare limita de varsta continua activitatea pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare limita de varsta continua activitatea pe aceeasi funtie

Societatea este un SA. Exista un impediment ca o persoana in functie de director pensionats la limita de varsta,care continua activitatea cu un contraxct nou pe aceeasi functie de director?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:27, 25 Iunie 2010
Daca SA-ul are capital integral privat, sigur va putea continua sa lucreze cu contract.
adak a scris:

Societatea este un SA. Exista un impediment ca o persoana in functie de director pensionats la limita de varsta,care continua activitatea cu un contraxct nou pe aceeasi functie de director?

Multumesc.


In poate continua activitatea in baza aceluiasi c.i.m. numai daca are acordul angajatorului .... in caz contrar, sunt aplicabile prevederile art.56 alin (1)lit.d) din Legea nr.53/2003-Codul Muncii, astfel cum a fost modificat de Legea nr.49/2010.
Daca i s-a incetat vechiul contract de munca, atunci se poate face un nou c.i.m.
Va multumesc pt timp si raspunsuri. Dubiul meu era legat de functie, mai putin de procedura de a continua activitatea. Aceasta o cunosc.

O zi buna!
adak a scris:

Va multumesc pt timp si raspunsuri. Dubiul meu era legat de functie, mai putin de procedura de a continua activitatea. Aceasta o cunosc.

O zi buna!


Daca isi continua activitatea in baza aceluiasi c.i.m., atunci este de la sine inteles ca va ocupa aceeasi functie.
NU ESTE ACELASI CIM.
PRIMUL SE INCHIDE ODATA CU PENSIONAREA LA LIMITA DE VARSTA.
Al doilea se efectueaza pt continuarea activitatii.....

Alte discuții în legătură

Angajat propus la pensie pentru limita de varsta elyababau elyababau Am o angajata care indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta. Ii complectez carnetul de munca ( cu \" propus la pensie pt limita de ... (vezi toată discuția)
Pensionari roxanatoma roxanatoma Buna ziua.Ma confrunt cu o situatie care imi cam da batai de cap, am un angajat caruia i-am depus dosarul de pensionare pt limita de varsta cu 1 decembrie 2010 ... (vezi toată discuția)
Pensionare divele divele Ce se intampla daca salariatul care indeplineste conditiile de pensionare la limita de varsta solicita angajatorului sa-si continue activitatea, in baza ... (vezi toată discuția)