avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia intr-o firma privata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia intr-o firma privata

Buna ziua, as dori sa stiu daca, in cazul in care imi prezint demisia in cadrul unei firme private cum ar fi McDonalds, in conditiile in care am incheiat un contract de munca pe o perioada determinata de 3 luni, sunt nevoita sa platesc anumite cheltuieli pt desfacerea contractului? Va multumesc anticipat pt raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:03, 31 August 2011
Daca aveti prevazuta o asemenea clauza in cim ,da. altfel nu
1. Legea nu prevede astfel de clauza intr-un CIM.
2. Nu aveti ce plati decat daca ati provocat ceva daune la locul de munca.
În cazul încetării prin acordul părţilor a contractului individual de muncă, angajatorul nu poate pretinde despăgubiri de la salariat pentru acoperirea prejudicului suferit ca urmare a încetării contractului înainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat.
În cazul încetării prin acordul părţilor a contractului individual de muncă, angajatorul nu poate pretinde despăgubiri de la salariat pentru acoperirea prejudicului suferit ca urmare a încetării contractului înainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat.
Imi puteti spune va rog la ce articol se incadreaza citatul de mai sus?Chiar as avea nevoie de acel articol,deoarece ma confrunt cu o problema asemenatoare!va multumesc
n cazul ncetrii prin acordul prilor a contractului individual de munc, angajatorul nu poate pretinde despgubiri de la salariat pentru acoperirea prejudicului suferit ca urmare a ncetrii contractului nainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat.
Imi puteti spune va rog la ce articol se incadreaza citatul de mai sus?Chiar as avea nevoie de acel articol,deoarece ma confrunt cu o problema asemenatoare!va multumesc

Alte discuții în legătură

Clauza penala in cim c_claudia c_claudia Buna seara, Am semnat in 2003 CIM cu firma la care lucrez acum. In contract a fost introdusa de la inceput o clauza penala potrivit careia, daca dupa ce ... (vezi toată discuția)
Anonim exista vreo prevedere legala care sa interzica inserarea unei clauze penale intr-un contract individual de munca pe perioada determinata? (o clauza care sa ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata. seneca399 seneca399 Cineva este angajat pentru o perioada determinata pe postul unei persoane care are contractul de munca suspendat.In contract nu se precizeaza perioada de ... (vezi toată discuția)