Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Daca un parinte se sinucide....unicul copil mosteneste ? si activele si pasivele ?X-(
Adica si datorii si creante ?
Da. Nu conteaza cum a decedat parintele, cu doua mentiuni:
- activul reprezinta bunurile ( mobile si imobile, aici intra si creantele) si pasivul datoriile;
- unicul descendent vine impreuna cu sotul/sotia supravietuitoare ( daca exista).
SA fiu mai explicit....mosteneste si datoriile ? fiind ale parintelui....
Un parinte decedat, a avut si active ( bunuri imobile ) dar, si datorii....unicul mostenitor....trebuie sa achite datoriile ? Va multumesc mult !
acceptarea mostenirii nu se face munai in ceea ce priveste bunurile aflate in patrimoniu la data decesului ci si la plata datoriilor autorului defunct acumulate. puteti accepta mostenirea sub beneficiu de inventar, in cazul in care pasivul depaseste activul mostenit.