avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Daca un parinte se sinucide....unicul copil mosteneste ? si activele si pasivele ?X-(
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 07:22, 24 Iunie 2010
Adica si datorii si creante ?
Da. Nu conteaza cum a decedat parintele, cu doua mentiuni:
- activul reprezinta bunurile ( mobile si imobile, aici intra si creantele) si pasivul datoriile;
- unicul descendent vine impreuna cu sotul/sotia supravietuitoare ( daca exista).
SA fiu mai explicit....mosteneste si datoriile ? fiind ale parintelui....
Un parinte decedat, a avut si active ( bunuri imobile ) dar, si datorii....unicul mostenitor....trebuie sa achite datoriile ? Va multumesc mult !
acceptarea mostenirii nu se face munai in ceea ce priveste bunurile aflate in patrimoniu la data decesului ci si la plata datoriilor autorului defunct acumulate. puteti accepta mostenirea sub beneficiu de inventar, in cazul in care pasivul depaseste activul mostenit.

Alte discuții în legătură

Imprumut la banca,persoana decedata rodica-cris rodica-cris BUNA ZIUA! TATAL MEU A LUAT UN IMPRUMUT DE LA BANCA IAR DUPA 4 ANI A DECEDAT CONTRACTUL L-A SEMNAT DOAR TATAL MEU.MAMA NU LUCREAZA SI VREAU SA STIU CE SE ... (vezi toată discuția)
Despre datoriile unei persoane decedate joiosif4 joiosif4 este adevarat ca in urma decesului unei persoane(persoana decedata avand datorii in timpul vietii si lasandu-le neachitate dupa deces)urmasii persoanei ... (vezi toată discuția)
Se mostenesc creantele de la parintele defunct...??? dragos32 dragos32 Buna seara, Va rog f mult sa ma lamuriti si pe mine asupra urmatorului aspect: Mama mea, care.... din nefericire, a decedat acum cateva saptamani, avea ... (vezi toată discuția)