Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma in IT - cum ma afecteaza elucubratiile ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma in IT - cum ma afecteaza elucubratiile guvernului?

Buna ziua,

Sunt PFA cu norma de venit si lucrez pe contract de colaborare cu o firma de soft. Cum ma afecteaza noua lege a impozitarii activitatilor independente? Pana acum plateam impozit tot 16% din norma, iar activitatea dependenta sau nu este imposibil de dovedit. Ce parere aveti?

Multumesc
sa asteptam aparitia documentului in Monitorul Of, apoi normele de aplicare, cel mai probabil pe langa cei 16% se va adauga 5,5% la CASS care oricum erau obligatoriu cu cateva exceptii si 10,5% pentru CAS + 0,5% somaj
Cotizatia de 5.5% cass oricum era obligatorie, fara exceptie.
Cum ai zis si mayer, si cottributia la somaj va fi obligatorie.
Insa..
Schimbarea majora va fi ca procentul de cotizatie la asigurarile sociale de 31.3 % se va aplica la venitul impozitabil(in cazul tau norma), si nu la cel declarat cum era acum.
Si mai mult de atat, din moment ce venitul din activitati independente va fi tratat ca un venit salarial, contributia la asigurarile sanatate va fi obligatorie in orice caz, indiferent daca mai esti sau nu angajat full time cu carte de munca.
Oricum pana nu vedem scris negru pe alb aceste lucruri in MO putem doar sa ne dam cu parerea.

Completare. Asta ar fi varianta "dura". Mi se pare prea mult procentul de 31.3 % pentru CAS, mai ales ca e suportat integral de PFA ("ca si angajat"). Poate vor modifica acest procent, si va ramane 10.5% cum e la veniturile salariale( din partea angajatului).
grandanat, utilizator
Dupa vreo ora de documentare, a revenit cu noi lamuriri( sau nelamuriri #-o) referitoare la contributia la asigurarile sociale.
Conform noului cod fiscal vor exista activitati independente punct si activitati independente considerate "dependente".

Cand poate fi considerata o activitate ca "dependenta"

Orice activitate poate fi reconsiderata drept activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul din urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit si respecta conditiile de munca impuse de acesta cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a
acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venituri suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venituri suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii. In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta se aplica regulile de determinare a impozitului si a contributiilor sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.½

Toate pfa-urile infiintate pentru a plati dari mai putine la stat, inclusiv majoritatea din it intra in aceasta categorie , de activitati independente considerate dependente
Mai departe, in aceasta situatie, vor fi afectati atat angajatorul cat si prestatorul de servicii(pfa-ul) .

In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit.

Asta inseamna ca in cazul asigurarilor sociale, contributiile vor fi platite exact ca la un salariu normal. 20.8% angajatorul si 10.5% pfa-ul.
Insa mi se pare plina de lacune aceasta logica, cel putin pana nu avem la dispozitie textul legii integral.

Intrebare de 10 puncte. in cazul pfa- norma de venit, angajatorul plateste contributia la factura primita iar pfa-ul la norma de venit ???:(

Intrebare de 100 puncte. Oare cum se va putea face cataloga o activitate independenta ca fiind dependenta in cazul in care pfa-ul mai este si angajat cu carte de munca la beneficiar. ?? =D>

Asteptam sa vedem si normativele de aplicare ale acestor legi.

Solicit si eu un raspuns la intrebarea de 10 puncte a lui grandant. :)
Pot sa-ti raspun tot eu, ca intre timp m-am mai luminat :)
In cazul prestarii unei activitati dependente, acest lucru nu mai conteaza(norma, regim real, etc). Putem vorbi de norma doar in cazul activitatilor independente !.

Din punct de vedere al PFA-ului(activitate dependenta) el va taia in continuare facturi, insa platitorul de venit(angajatorul) va avea obligatia de a retine taxele si impozitele datorate de PFA din acea suma si de a le livra catre bugetele corespunzatoare. Exact ca in cazul oricarui salariu.