Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... notare in cartea funciara gresita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

notare in cartea funciara gresita

Am solicitat inscrierea in CF a unui antecontract de vanzare cumpare prin intermediul unui avocat, am primit o copie a extrasului funciar doar ca dintr-o greseala, am fost trecuti in CF pe blocul alaturat acelasi apartament.
Mai exact antecontractul meu are cartea funciara 11348 si eu am fost inscrisa in cartea funciara 11346...mentionez ca cele 15 zile aferente plangeri au trecut.
Avocata nu a observat greseala, nici cei de la oficiu de cadastru nu sau sesizat....eu ce trebuie sa fac acuma sa indrept greseala si sa notez antecontractul de V-C pe CF corect???
Buna ziua .
Este vorba de o actiune in instanta de indreptare de eroare materiala a inscrierilor din cartea funciara, care este imprescriptibila,conform art.40 din Decretul Legea nr.115,care se aplica in materie . Deci, trebuie sa formulati actiunea,pe cont propriu sau cu ajutor de specialitate .
Marius Bote .
il mai notati inca o data..pt eficienta..
e treaba lor...pt dvs e priam cerere
ContSters152027, utilizator
multumesc
se poate?
fara actiunea in instanta?
ati notat ori ba:D
daca nu..va prevalati de antecontract si de dreptul de a-l nota