Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vacanta judecatori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vacanta judecatori

vacanta de la 1 iulie-1 septembrie paralizeaza instanta de judecata sau procesele de la judecatorii merg inainte? daca am o actiune in instanta voi avea termene dupa vacanta sau procedul merge inainte?
multumesc!
nu se opreste nimic....doar ca la cauzele care nu sunt urgente se dau termene dupa 1 septembrie......nimic altceva....
art 117
In perioada vacantei judecatoresti, activitatea de judecata a instantelor va continua:
-in materie penala, pentru cauzele cu arestati;
-in alte materii, pentru cauzele privind obligatiile de intretinere de orice fel, asigurarea dovezilor, cererile de ordontanta presedintiala, precum si in alte cauze considerate urgente, potrivit legii, sau apreciate ca atare de caatre instanta.
de ex. in situatia unui proces unde este invocata uzucapiunea este de asteptat sa se termine vacanta sau depinde sansa..
Dupa cum se specifica, in cauzele urgente sau apreciate ca atare de judecatori.
ca regula la uzucapiune.....nu se considera urgenta.....