avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Onorariul unui avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Onorariul unui avocat

Am un litigiu civil care nici macar nu a inceput intrucat s-a ajuns la un acord (o tranzactie) intre parti asistate de avocati.Nu s-a platit taxa de timbru iar avocatul meu s-a prezentat doar la prima audienta pentru amanare (a depus delegatia).E posibil ca acum avocatul meu sa mi ceara 1.000 euro pentru onorariul sau?De obicei, cum se stabilesc onorariile avocatilor?
E posibil.

De obicei, onorariile nu se stabilesc. Se impun. :yeah:


Daca litigiul nu a inceput (litigiul fiind, in acest sens, un proces pe rolul instantei), la ce termen s-a prezentat avocatul?
Partea reclamanta a depus cerere de chemare in judecata (pretentii) dar nu a platit taxa de timbru .S-a dat primul termen.
Reclamantul stia ca e posibil sa ajungem la un acord. Eu am consultat un avocat care a contactat reclamantul si au ajuns la un acord fara proces.
Avocatul meu s-a prezentat la primul termen, a depus delegatia si a cerut amanare.Atat a facut.Poate sa-mi impuna sa platesc 1.000 euro ca onorariu???Nu mi-a comunicat de la inceput asemenea pretentii.....Acum m-a informat.Negocierea nu se face la inceput?EU ACUM SUNT OBLIGATA SA-I PLATESC aceasta suma??
vedeti care sunt clauzele din contractul de asistenta juridica.
Nu am semnat inca contractul de asistenta juridica.A zis ca mi-l va da la semnat acum ,dupa ce mi-a comunicat suma pentru onorariul sau.Pot refuza sa semnez contractul de asistenta?Ce urmari ar avea?M-a anuntat deja ca el s-a prezentat la primul termen.Acum ar fi de redactat TRANZACTIA.Daca eu nu platesc onoarariul, ce se poate imtampla?Multumesc
si-a depus delegatia la dosar fara a avea contractul de asistenta semnat?

Alte discuții în legătură

Obligatia clientului fata de avocat nicoleta1975 nicoleta1975 Avocatul meu a depus la primul termen delegatia fara ca eu sa semnez cu el contractul de asistenta juridica si fara sa mi spuna onorariul.Nu stiam ca imi va ... (vezi toată discuția)
Onorariu avocat nicoleta1975 nicoleta1975 Intr-un proces civil m-a reprezentat un avocat cu care nu am semnat nici o conventie de reprezentare juridica, fiind prieteni.S-a prezentat o asingura data si ... (vezi toată discuția)
Proces castigat merllin merllin buna am castigat un proces cu o societate de sigurari in urma unui accident,acum ma astept ca asigurarea sa faca recurs pe care sper sa il castig,dar nu asta ... (vezi toată discuția)