Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita pe un apartament cu 2 ipoteci
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita pe un apartament cu 2 ipoteci

Buna ziua,

Sunt intr-o situatie disperata - casa a carei proprietara este mama are dubla ipoteca de la 2 persoane diferite - un credit este la zi pe cand cu celalat s-a ajuns aproape de faza de licitatie.

Se poate face licitatia / se poate vinde apartamentul chiar daca mai exista un credit ipotecar pe ea cu rata la zi?

Multumesc si astept sfaturile dvs!
da se poate, urmand ca acel credit ipotecar cu plata la zi sa-si recupereze intreaga creanta cu ocazia acestei licitatii.
pai se poate vinde un imobil care are deja o ipoteca pe el?

in mod logic ca nu vreau sa pierd apartamentul prin executare silita - faptul ca mai este celalt credit ipotecar la zi poate impiedica executarea lui silita?
Trebuie avut in vedere si rangul ipotecilor. Uitati-va in extrasul de carte funciara sa vedeti cine are ipoteca de rang I asupra imobilului.
creditul cu rata la zi e de grad I, cel in care se pune problema executarii silite este de grad 2 - se poate vinde silit in acest caz?
din pacate da, se poate executa silit urmand ca banii obtinuti in urma licitatiei sa indestuleze in primul rand creditorul cu ipoteca de rang I si apoi diferenta sa acopere creditorul cu ipoteca de rang II...daca mai ramane ceva.
depinde foarte mult de suma ramasa de achitat celui cu ipoteca de rang superior, de valoarea de evaluare a imobilului, daca sunt oferte pentru imobil....