avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA > TVA vanzare extracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

> TVA vanzare extracomunitara

Buna ziua.
Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ?
Cel mai recent răspuns: element94 , utilizator 16:32, 10 August 2010
este o operatiune de export si este scutita de tva cu drept de deducere
patrichi a scris:

este o operatiune de export si este scutita de tva cu drept de deducere


Nu este export findca marfa se livreaza clientilor firmei pe teritoriul UE.
nu inteleg. marfa se livrea in "firma non UE"sau firma pe teritoriul UE
sau marfa ramane pe teritoriul UE si beneficiarul este non UE.
Marfa se cumpara de firma NON-UE care are clienti in UE. Marfa ramane pe teritoriul UE si se livreaza clientilor firmei NON-UE.
dati-ne o situatie concreta.

de ex.: firma X din romania neplatitoare de tva, achizitioneaza marfa de la firma Y din UE/nonUE platitoare/nelatitoare tva in tara sa si mai departe livreaza marfa catre firma Z din din UE/nonUE platitoare/nelatitoare tva in tara sa.
transportul este efectuat de catre firma X, Y, sau Z, iar marfa pleaca direct de la ... la sau trece pe la....

Alte discuții în legătură

I.i neplatitor de tva. achizitie ue element94 element94 Buna seara. Sunt un I.I neplatitor de TVA. Intentionez sa cumpar anumita marfa din Germania spre re-vanzare pentru o firma ne-platitoare de TVA din afara UE ... (vezi toată discuția)
Inregistrare platitor tva pb pb Buna ziua, Iarasi a aparut o problema. Pe firma pe care fac activitate nu am avut de la infiintare (1997) o CA mai mare de 35.000 EUR pe an. Inca de la ... (vezi toată discuția)
Pfa inregistrare in roi? flintes flintes Buna ziua ! In legatura cu inregistrarea mea ca PFA neplatitor de TVA in ROI mi sa raspuns. Pentru a desfasura o activitate in UE trebuie sa ma inscriu in ROI ... (vezi toată discuția)