Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA > TVA vanzare extracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

> TVA vanzare extracomunitara

Buna ziua.
Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ?
este o operatiune de export si este scutita de tva cu drept de deducere
patrichi a scris:

este o operatiune de export si este scutita de tva cu drept de deducere

Nu este export findca marfa se livreaza clientilor firmei pe teritoriul UE.
nu inteleg. marfa se livrea in "firma non UE"sau firma pe teritoriul UE
sau marfa ramane pe teritoriul UE si beneficiarul este non UE.
Marfa se cumpara de firma NON-UE care are clienti in UE. Marfa ramane pe teritoriul UE si se livreaza clientilor firmei NON-UE.
dati-ne o situatie concreta.

de ex.: firma X din romania neplatitoare de tva, achizitioneaza marfa de la firma Y din UE/nonUE platitoare/nelatitoare tva in tara sa si mai departe livreaza marfa catre firma Z din din UE/nonUE platitoare/nelatitoare tva in tara sa.
transportul este efectuat de catre firma X, Y, sau Z, iar marfa pleaca direct de la ... la sau trece pe la....