Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale trebuie autorizatie?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

trebuie autorizatie?

O societate comerciala, proprietara a unui spatiu comercial, are nevoie de autorizatie de functionare de la primarie pentru a putea da in chirie,unei alte societati comerciale, respectivul spatiu ?
da
parerea mea este ca nu si va motivez:se incheie contractul de inchiriere si apoi societatea locatara isi va deschide punct de lucru acolo si cu ocazia asta isi va scoate autorizatie de functionare,pt ca autorizatia locatorului nu-i foloseste,poate fi scoasa pt alt obiect de actitate,etc.
Nu este nevoie ca proprietarul spatiului sa obtina autorizatia de functionare, ca si conditie pentrua putea ichiria.
Este nevoie de autorizarea activitatii cod CAEN 6820 Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate, ceea ce este cu totul altceva.
practica o sa va ofere raspunsul meu
Are nevoie de autorizatie de la primarie societatea care-si deschide punct de lucru.