Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere in magistratura prin alte modalitati in afara ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere in magistratura prin alte modalitati in afara de inm

stiu ca se poate intra in magistratura si cu o vechime de 5 ani ca si avocat, consilier juridic, etc
stie cineva cand se va organiza urmatorul examen si pt ce anume (judecatori sau procurori)
multumesc anticipat
de obicei un asemenea concurs se organizeaza la inceputul anului viitor pentru judecatori sau pentru procurori. Numai cei indreptatiti pot spune pentru ce functii sunt scoase.
Pentru a putea participa la examenul de admitere in magistratura se cere experienta de minim 5 ani intr-o specialitate juridica.
Eu sunt angajata din 2002 oct. in functia de jurist la o societate comerciala dar din oct. 2005 pana in oct. 2007 am fost in concediu pt. crestere copil.
Stie cineva daca acesti doi ani cat am stat in concediu sunt luati in considerare ca experienta ?
Apar in cartea de munca si sunt luati in calcul la vechime?
Pot fi respinsa la inscriere pentru ca am stat acasa sa cresc copilul?

Art.18(1) al OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea creşterii copilului prevede: "Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art.1, respectiv la art.2, constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor prevăzute de Legea nr.19/2000, cu modificările şi completările ulterioare."

Cum interpretaţi acestă prevedere legală, din punctul meu de vedere?
Va multumesc pentru un eventual raspuns!
Perioada cat ati fost in concediu pentru cresterea copilului nu se ia in calcul la stabilirea vechimii in munca, ea constituie potrivit Legii nr.19/2000 stagiu de cotizare care se ia in calcul la stabilirea pensiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Uite un articol interesant.:D
www.avocatnet.ro/content/art...
Admin, administrator

halde ionel .. complet pe dinafara cu articolul ala.

PS: nu se pun ca vechime in nici un caz. Contractul de munca se suspenda pe acea perioada.