Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Incendiul de la maternitatea Giulesti - o chestiune de ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Incendiul de la maternitatea Giulesti - o chestiune de sistem sau o chestiune de mentalitate?

Ne-am ingrozit cu totii la ceea ce am vazut aseara la televizor.
Au aparut si comentariile...inevitabil.
Unii dadeau vina pe sistemul subfinantat, aduceau in discutie si scaderea salariilor din sistemul de sanatate, faptul ca presedintele sau ministrul muncii nu considera o problema ca medicii pleaca "pe capete" in alta parte sa-si faca meseria pe bani mai multi. Acestea au fost cele mai multe comentarii...si cele mai virulente, mi s-a parut mie.
Altii, mai putini si mai incurcati spuneau ca acolo a fost un incendiu, o explozie, o defectiune de aplicare a procedurilor dintr-un spital, in conditiile in care sectia de nou-nascuti era una dintre cele mai moderne din tara.
Ce credeti? Incendiul, vatamarea si moartea bebelusilor este o problema de subfinantare, de scadere a salariilor, poate de personal insuficient ....sau e o chestiune de mentalitate, cum ne facem treaba, aia pentru care venim la locul de munca si pentru care primim chiar un salariu diminuat?
Va felicit pentru acest subiect...Poate multi dintre noi am fi tentati sa rabufnim,pentru ca suntem oameni inainte de toate,iar ceea ce s-a intamplat acolo este greu de acceptat...si cu atat mai mult greu de digerat.Intr o unitate spitaliceasca din capitala Romaniei ,in sec.21 acolo unde masurile de siguranta de orice gen ar trebui sa fie prima grija a personalului ce deserveste acel spital.Ca si jurist trebuie sa respect unul dintre principiile de baza de drept modern si anume cel al prezumtiei nevinovatiei.Nu putem si nu avem voie sa ne antepronuntam in cauza si trebuie sa lasam magistratii sa hotarasca asupra vinovatiei unei/unor persoane ,in baza unor probe concludente care sa conduca la o sentinta dreapta,justa si temeinica mai presus de orice indoiala,dar...Consider,si este o opinie personala pe care bineinteles mi-o asum ,consider ca ceea ce s-a intamplat este suma unor deficiente ale sistemului ce dureaza de ceva timp,care s-au concretizat astfel.Este fara echivoc ca nu a fost un simplu accident,si cred ca sunteti in asentimentul meu.Dar oare in sistemul de invatamant nu este la fel?Stimati colegi,in sistemul cel mai reprezentativ din Romania,cel judiciar ,nu se intampla adevarate drame din motive pe care le cunoasteti la fel de bine ca si mine?Eh,cred ca m-am indepartat de subiect...
andymaurul, utilizator
Daca erau mai multi medici in spital nu ar fi facut poc acea instalatie de aer conditionat?
Daca medici erau mai bine platiti nu ar fi facut poc acea instalatie de aer conditionat?
Daca nu ar mai pleca atat de multi medici nu ar mai fi facut poc acea instalatie de aer conditionat?

Si intrebarile pot continua.

Unii pot spune ca sunt cinic.
E posibil.
Poate daca eram implicat acolo (adica proaspat tatic, viitor tatic sau varianta cea mai sumbra - fost tatic) as fi privit altfel situatia.

Nimeni nu priveste ca un accident total nefericit.
Oare invatam ceva din asta.
Invatam sa nu mai punem noi mana sa facem orice - romanul stie sa repare orice de la "prietena" Dacia pana la computerul de acasa si cine mai stie ce!!!
Invatam sa-i lasam pe cei care sunt speciliasti sa-si poata face treaba.
Aseara pe unul din canalele de stiri - un reporter de la fata locului - pornit pe gardieni - de ce nu-i lasa mai aproape - de ce nu pot filma de pe scarile spitalului!!!
Goana dupa senzational duce la manevre disperate.
Erau suparati de dr. Arafat ca nu le da informatii desi omul a fost foarte clar - nu vrem sa inflamam situatia - cand avem informatia clara si in intregime va vom oferi - nu a fost bine asa.
Comentariile au continuat pe subiecte stupide - de ce nu sunt mai multe salvari, de ce a venit si jandarmeria - politia nu e capabila!!! ETC.

Un accident dramatic.
Partea proasta este ca probabil cercetarea penala va fi foarte influentata de presa si pentru a dovedi ca instantele isi fac treaba cineva va fi condamnat.
O alta tampenie romaneasca.
Nu putem accepta ca ceva, undeva, candva poate merge prost fara sa fie vreo "mana criminala" la mijloc.
Cu siguranta altul ar fi fost mesajul dvs. daca ...
Dupa ani intregi de tratament, dupa mult chin, sotia dvs. abia ar fi ramas insarcinata. 9 luni ati fi stat cu sufletul la gura sa nu piarda sarcina, din luna a cincea nu s-ar mai fi dat jos din pat si in sfarsit...sunteti tatic.
In calitate de proaspat tatic..v-ati fi dus dimineata increzator sa va luati sotia si copilul si sa-i aduceti acasa, unde pregatiseti o camera frumoasa, cu patut, cu hainute, jucarii, etc. si in locul lor un medic (sau poate altcineva) v-ar fi spus in fuga ca din cauza unui incendiu, copilul dvs. a murit.
Oare n-ati fi vrut ca cine se face raspunzator de aceasta sa fie tras la raspundere?
Mi-e greu sa cred ca la momentul izbucnirii incendiului...nu s-a gasit nimeni sa salveze acele suflete nevinovate. Insa ce-au facut? Au fugit de-au mancat norii sa scape ei intai.
Personal pentru asta ii condamn eu. Indiferent ce va hotari instanta de judecata pe acei micuti nu-i mai invie nimeni.Nici nu poti aprecia cat valoreaza viata unui bebelus...nimeni nu poate... in afara lui Dumnezeu.Povara cu care va trebui insa sa traiasca acel personal, va fi in suflet.Daca au...daca exista asa ceva...
A fost un accident nefericit...asa este...insa eu consider ca putea fi evitata aceasta nenorocire.
Condoleante familiilor care au trecut intr-o clipa de la extaz...la agonie.
Am plans cand am auzit stirea… Am plans la gandul suferintei acelor parinti care se bucurau – si sperau – ca bebelusii lor vor ajunge acasa ceva mai pregatiti pentru viata…
Ma doare sufletul la gandul suferintei bebelusilor care incearca sa lupte pentru viata… Bebelusii – zicem noi – sunt inconstienti la ceea ce se intampla cu ei… Dar durerea parintilor! Chiar daca erau bolnavi (unul, cel putin, se nascuse cu o malformatie la inima) parintii sperau si isi doreau o sansa pentru bebelusul lor. N-a fost sa fie – pentru patru dintre ei (pana acum, cel putin).

Subfinantare?! Poate… Dar ce legatura are… umanitatea cu subfinantarea? Acolo chiar trebuia sa fie o asistenta… Ce altceva ar fi avut de facut decat sa ii supravegheze? Da, e posibil sa fi avut de supravegheat si pe cei care nu se aflau la “intensiva”… Dar cat i-ar fi putut lua sa verifice daca cei sanatosi dorm linistit?

Cred ca e neglijenta, indiferenta… Cred ca e vorba despre indivizi care merg la munca numai cu gandul la ziua salariului. A fi medic sau asistent – si chiar infirmier – inseamna (in mintea mea) mai mult decat o profesie sau un loc de munca! Inseamna dragoste pentru oameni.

Nu stiu cat e de adevarat, dar am auzit ca acele “cadre medicale” au… vazut fum, au sunat la 112 si au… asteptat pompierii!!! Asta ar fi culmea! Nu poti fi numit om cand faci asa ceva…

Iar discutiile de doi bani care se desfasoara la TV ma dezgusta…

De curand am auzit ca… bebelusii nu pot fi inmormantati “crestineste” pentru ca nu au fost botezati! O porcarie! Oare popii cati bani vor cere pentru botezul… post-mortem?

Mi-e sila… Scuze!
Din punctul meu de vedere drama e mai acuta din cauza de “lipsa omenie”.

Nenorocirea ar fi putut fi evitata chiar si fara bani... Nu se stiu sigur cauzele exploziei - sau ce o fi fost - dar o verificare facuta cum trebuie ar schimba ceva...
hornea alina a scris:

Cu siguranta altul ar fi fost mesajul dvs. daca ...
Dupa ani intregi de tratament, dupa mult chin, sotia dvs. abia ar fi ramas insarcinata. 9 luni ati fi stat cu sufletul la gura sa nu piarda sarcina, din luna a cincea nu s-ar mai fi dat jos din pat si in sfarsit...sunteti tatic.
In calitate de proaspat tatic..v-ati fi dus dimineata increzator sa va luati sotia si copilul si sa-i aduceti acasa, unde pregatiseti o camera frumoasa, cu patut, cu hainute, jucarii, etc. si in locul lor un medic (sau poate altcineva) v-ar fi spus in fuga ca din cauza unui incendiu, copilul dvs. a murit.
Oare n-ati fi vrut ca cine se face raspunzator de aceasta sa fie tras la raspundere?
Mi-e greu sa cred ca la momentul izbucnirii incendiului...nu s-a gasit nimeni sa salveze acele suflete nevinovate. Insa ce-au facut? Au fugit de-au mancat norii sa scape ei intai.
Personal pentru asta ii condamn eu. Indiferent ce va hotari instanta de judecata pe acei micuti nu-i mai invie nimeni.Nici nu poti aprecia cat valoreaza viata unui bebelus...nimeni nu poate... in afara lui Dumnezeu.Povara cu care va trebui insa sa traiasca acel personal, va fi in suflet.Daca au...daca exista asa ceva...
A fost un accident nefericit...asa este...insa eu consider ca putea fi evitata aceasta nenorocire.
Condoleante familiilor care au trecut intr-o clipa de la extaz...la agonie.

Daca ati fi citit cu putina atentie mesajul meu ati fi observat ca am mentionat ca probabil as fi avut o alta opinie daca as fi fost implicat direct in eveniment.

Bebelusii vor fi inmormantati si din pacate din tragedia lor si a famillilor lor se va naste un nou spectacol televizat.
Biserica este ipocrita.
Sa va aduc aminte un eveniment recent - Madalina Manole - sinucisa. Parca nici in acest caz nu se inmormanta crestineste. Si totusi, s-a intamplat.

Neglijenta angajatilor spitalului - si asta este discutabila.
Depinde de numarul de persoane care erau in acea tura si ce trebuiau sa faca.

O explozie este totusi o explozie.
Nu vreau sa le iau apararea dar trebuie o atitudine cat mai obiectiva.

Condamnarea unor persoane pentru ceea ce s-a intamplat acolo nu poate fi decat o solutie de moment.

Avem un spital - avem o instalatie electrica ce poate produce scurt circuite - avem un potential de incendiu - unde este sistemul automat de stingere a incendiilor?

Sa va mai dau un indiciu - care este criteriul principal in atribuirea licitatiilor publice - "pretul cel mai mic".
Asta spune multe despre noi si despre Romania.
Oare nu ne-am invatat nici pana acum ca "ieftin si bun" este o utopie??
Se pare ca nu!?!
Aurel Fleancu - Cabinet Individual de Avocat, Avocat