avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sotul meu a fost sunat de catre Diicot
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sotul meu a fost sunat de catre Diicot

Buna seara. Dupa cum spuneam sotul meu a primit un tel de la Diicot pt a da o declaratie cu privire la o cerere de creditare depusa in Aprilie 2009 la Milenium Banck. Cererea a fost respinsa, pt ca m-ai avea un credit. Sunt ingrijorata. Nu avem nici un litigiu, avem 2 credite pe care le platim..... Poti fi citat prin telefon? De ce aceasta solicitare ? Ce semnificatie poate avea? De ce i s-a spus sa isi anunte avocatul? Am sunat pe numarul de tel de pe care a fost apelat , nu raspunde nimeni ton de fax. Cum altfel pot afla detalii? Ce ma sfatuiti?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:07, 24 August 2010
Este indicat ca sotul dvs sa se prezinte la DIICOT la data cand a fost citat, dar sa mearga insotit de un avocat.
Si in functie de obiectul dosarului, precum si de calitatea procesuala a sotului, acesta poate sa dea declaratie sau poate sa refuze acest lucru....il sfatuieste avocatul ce si cum are de facut.
Aud pentru prima data ca se emite o invitatie, de catre o institutie, prin telefon.
Poate ca a fost badea Gheroghe, paznicul de la gaste si, cum gastele stateau cuminte pe islaz, s-a gandit sa va sune.
Lasati-o balta!
Daca i-a spus sa mearga insotit de avocat nu cred ca este de bine.
Sa mearga insotit de avocat.
Daca nu se prezinta, la cum se actioneaza in ziua de astazi s-ar putea sa vina sa il ia de acasa cu mandat de aducere...
Mai bine se prezinta singur...
Daca este doar o farsa poate sa plateasca avocatul pentru deplasare fara sa ii plateasca si asistenta juridica in caz de audiere, retinere, propunere de arestare preventiva, etc...
Dar sa aiba bani la in caz ca se va trece la audieri...

avocat Claudiu Lascoschi
Pana nu primeste o citatie, nu aveti de ce sa va faceti probleme. Cineva a facut o farsa.
Nu ar fi prima data cand citarea se face telefonic... (depinde din ce zona este userul)
Asa ca, ar fi bine sa fie o farsa...

Alte discuții în legătură

Citatie diicot mt1 mt1 Buna ziua! Am fost prins acum vreo 3 luni de zile de cei de la anti drog cand cumparam droguri de mari risc. Am fost la sectie in acea seara, ne-am dat ... (vezi toată discuția)
Chemare fara citatie? Just-drept Just-drept Buna ziua. Un prieten a fost chemat la parchet prin telefon, fara sa ii fie trimisa o citatie sau instintare. Maine trebuie sa se prezinte la procuror, la ... (vezi toată discuția)
Reprezentare/asistare in dosar penal remus388 remus388 avocatul poate merge singur la Parchet pt. a afla de ce am fost chemat sa dau declaratii? Ii va spune procurorul care este motivul pt. care sunt chemat sa ... (vezi toată discuția)