Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri dobandite in urma divortului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri dobandite in urma divortului

Dupa cati ani de casatorie ai dreptul la bunurile sotului , care au fost dobandite de catre acesta anterior casatoriei (o parte din bunuri fiind mostenite de el, o parte cumparate de el, toate inainte de casatorie).
Dar in concubinaj ai dreptul la bunurile sotului dobandite de acesta inainte de casatorie? (o parte mostenite, o parte cumparate).:((
Nu aveti dreptul fiind achizitionate inainte de casatorie.
Indiferent cati ani a durat casatoria (5,20,30),bunurile dobandite de catre fiecare dintre soti inainte de casatorie sunt si raman bunuri proprii ale acestuia.
luiza2008, utilizator
Bunurile la care faceti referire-cele dobandite de sot inaintea casatoriei-sunt bunuri proprii si nu sunt supuse partajului in cazul divortului .Cele dobandite in timpul casatorieisunt bunuri comune si sunt supuse partajului in caz de divort in functie de contributia financiara a fiecarui dintre soti.

andymaurul
andymaurul, utilizator
nu puteti avea dreptul la bunurile sotului achizitionate inainte de casatorie atata timp cat acesta este in viata.
In concubinaj nici atat.