Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume de familie copil minor, nascut cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume de familie copil minor, nascut cu filiatie materna

Buna ziua.
Cum trebuie sa procedez pentru schimbarea numelui de familiei al copilului meu minor, care la momentul nasterii nu a fost recunoscut de tatal sau.
Tin sa precizez ca ulterior m-am casatorit cu tatal minorului, acesta dorind sa-l recunoasca şi sa-l treaca pe numele lui. In urma casatoriei si eu am luat numele tatalui, si cu atat mai mult doresc ca acesta, sa poarte numele nostru.
As dori sa stiu daca pot schimba numele pe cale administrativa sau judecatoreasca si cum sa fac acest lucru.
Multumesc.
Fiind ambii de acod si existand intelegere se poate realiza acest lucru pe cale administrativa, printr-o recunoastere autentica in fata notarului, in care se va stabili si numele de familie al micutului. Felicitari!
avocat Cristina Popescu
Multumesc de raspuns, dar la starea civila mi-au spus ca nu putem face acest lucru decat pe cale judecatoreasca.
credeti ca trebuie sa mai insist la ei, iar daca da in ce temei legal.
Va trebui sa introduceti o actiune in stabilire paternitate si sa solicitati instantei ca micutul sa poarte numele de familiei al tatalui.
Daca sunteti casatoriti, iar tatal este de acord cu acest lucru, nu veti intampina dificultati.
Felicitari!
Av. Tonica Daniela
Mai pot introduce actiune de stabilire paternitate daca copilul are trei ani?
Multumesc.
sigur ca da.