Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Noi cu cine votam? Sau... mai votam?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Noi cu cine votam? Sau... mai votam?

Buna seara tuturor!
Avand in vedere ca de 20 de ani, in functiile importante de decizie din ROMANIA, se afla aceeasi oameni,noi cei care stam si privim din afara fenomenul si nu avem alte alternative decat aceeasi politicieni,"NOI CU CINE VOTAM?"
Poate veti spune ca este prea devreme sa-mi pun problema cu cine votez,dar sincer am ajuns la concluzia ca votul meu chiar nu mai conteaza,regret nespus efortul persoanelor in varsta(care ziceau ca le-au vazut pe toate)care, ca si mine la fiecare scrutin merg constiinciosi sa-si exercite dreptul GARANTAT DE CONSTITUTIA ROMANIEI, cititi va rog si art.47 alin 1 din constitutia romaniei,sau nu ,mai bine cititi constitutia romaniei!Este o rusine ce se intampla cu tara noastra!
Imi cer iertare, si totusi ,"EU CU CINE VOTEZ?"
VA DORESC ,MULTA SANATATE!
dar eu ?
....vad acum la televizor ca-i schimba pe "aia" tot cu "aia" deci eu cu cine ........#-o....?
Buna dimineata,
Nici nu am facut ochi bine si a m dat peste un articol , zic eu, de viata si de moarte. Din toate punctele de vedere. Astia constiinciosii care nu am lipsit din fata nici unei urne, constatam cu oarece stupoare ca votam pe unii iar de iesit ies cu totul altii. La ce alegeri si in ce ani vreti Dvs va rog sa vedeti ce partide au fost declarate invingatoare, iar la sfarsit de mandat ce partide au fost la guvernare. Asa si acum.
In al doilea rand constat (si din pacate nu eu care sunt la capat de linie) ca tineretul nu mai poate fi prostit. "De ce vrei tu mosule sa imi pterd vremea pe la sectia de votare, cand vezi bine tot incompetentii se aleg intre ei. Asa ca mai bine imi iau familia si plec in lume." Copii mei nu vor avea nici-un viitor aici in tara. Noi astia care muncim cinstit ni se reduc salariile, suntem restructurati, copiilor li se reduc numarul de profesori si de ore, daca nu avem bani nu putem sa-i mai tinem la particular, nu putem sa le cumparam una si alta, adio tabere (mosul meu a fost in tabere gratuite de la gradinita si pana in ultimul an de facultate). Asa ca nu pot sa nu le dau dreptate si sa le zic liber la plecat in lume, chiar daca plang. Plansul batranilor nu ajuta pe nimeni, iar la vot ma voi duce ca oricum nu pot sa cer sa-mi vad buletinul. deci ma duc sau nu ma duc eu tot votant apar ca sa iasa statistica ceva mai bine.
Succes in alegeri ca de condus ne conduc aia pe care ii vreau eu!
cerda a scris:

Buna seara tuturor!
Avand in vedere ca de 20 de ani, in functiile importante de decizie din ROMANIA, se afla aceeasi oameni,noi cei care stam si privim din afara fenomenul si nu avem alte alternative decat aceeasi politicieni,"NOI CU CINE VOTAM?"
Poate veti spune ca este prea devreme sa-mi pun problema cu cine votez,dar sincer am ajuns la concluzia ca votul meu chiar nu mai conteaza,regret nespus efortul persoanelor in varsta(care ziceau ca le-au vazut pe toate)care, ca si mine la fiecare scrutin merg constiinciosi sa-si exercite dreptul GARANTAT DE CONSTITUTIA ROMANIEI, cititi va rog si art.47 alin 1 din constitutia romaniei,sau nu ,mai bine cititi constitutia romaniei!Este o rusine ce se intampla cu tara noastra!
Imi cer iertare, si totusi ,"EU CU CINE VOTEZ?"
VA DORESC ,MULTA SANATATE!

Foarte tirziu ati ajuns la aceasta concluzie!
Intrebarea nu este "Eu pe cine votez?", ci este este: "De ce sa merg la vot? Ce rost are sa pierd timpul cind nici un partid nu ma reprezinta si nici macar o persoana?". Pt. ca orice forta politica existenta in Romania la ora actuala, este infiintata si are in componenta persoane care, dupa 1990 au stiut sa se "descurce", persoane care stiu sa faca bani cu orice pret, calcind in picioare orice principiu, norma sau lege daca nu poate fi tras la raspundere.
In actuala conjunctura internationala, Romania nu va deveni niciodata o tara libera, o tara al carui popor sa fie guvernat pentru binele si bunastarea lui.
ai dreptate ...legile sunt votate de ei ptr ei...........dar de dus tot ma duc la vot .....sa ma descarc--si de ales incerc sa-l aleg pe "cel mai bun".
oricum asta e de tot rasu
--cel mai rau e ca nimeni nu mi-a luat din bani -25%.pana acuma.
"deci eu pe cine votez "
Eu zic ca daca ii votam pe aia care nu dau lapte, oua, galeti, cizme si telefoane mobile (un primar stie cum se face :P ), atunci lumea se curata. Problema mai serioasa e cum sa facem sa-i facem pe concetatenii nostri sa puna dreacu mana pe lopeti si sa treaca la munca. Parca sunt prea multi nebuni prin Romania si mi-e teama ca ei sunt problema, nu clasa politica ;)