Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestatie rezolutie procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestatie rezolutie procuror

Daca o rezolutie data de procuror intr-un dosar penal este contestata, acelasi procuror reanalizeaza dosarul ?
Care este termenul in care se da raspuns unei rezolutii contestate?
Cu stima
Plangerea impotriva ordonantei procurorului se face la prim-procuror iar raspunsul trebuie sa-l primiti dupa 20 zile.
Termenul de 20 zile se calculeaza astfel: 20 de zile de la data comunicarii rezolutiei + 20 zile (ale prim-procurorului in care revizuie dosarul)?
Conform prevederilor art. 278 C.pr.pen, plangerea impotriva masurilor luate sau actelor efectuate de procuror sau efectuate pe baza dispozitiilor date de acesta se rezolva de prim-procurorul parchetului. In cazul cand masurile si actele sunt ale prim-procurorului ori luate sau efectuate pe baza dispozitiilor date de catre acesta, plangerea se rezolva de procurorul ierarhic superior.
Pentru mai multa siguranta mergeti la, Parchetul la care vati adresat in ziua in care, prim procurorul tine audiente si intrebati alfel sar putea sa o primiti dupa mult timp deoarece se mai si uita sa fie pusa la posta?=D>
In cazul in care rezolutia a fost data de un procuror care este sef- sectie urmarire penala atributiile de a revizui ordonanta dispusa revine procurorului general?