Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actul constitutiv actualizat dupa cesiunea partilor ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actul constitutiv actualizat dupa cesiunea partilor sociale

Actul constitutiv actualizat dupa cesiunea partilor sociale ale unui asociat catre cel de al doilea va contine doar asociatul care primeste partile sociale, devenind astfel asociat unic?
Da.
Nu uita sa modifici si la cap. referitor la capitalul social, repartizarea beneficiilor si pierderilor etc.

De aemenea, se va modifica la cap ref la adunarea generala, in sensul ca atributiile adunarii generale revin asociatului unic.
Denisa Stanca, Avocat
cred ca va referiti la actul aditional actului constitutiv prin care ati cesionat partile sociale...da, cel care ramane singur asociat, devine asociat unic al societatii.
Multumesc pentru promtitudine.
Daca face AGA nu mai are nevoie de adtitional, se va actualiza actul constitutiv se este suficient.

Indiferent ca opteaza pt AGA sau act aditional, actul constitutiv se actualizeaza in mod obligatoriu.
Atentie! se va anula contractul de societate si se va adopta un noul statut
In cadrul horararii AGA sa se faca mentiune despre continuarea societatii cu asociatul unic si sa nu uitati de declaratie de asociat unic din cuprinsul Statutului
Asociatul ramas nu poate fi asociat unic decat al unei singure societati, conform art.14 din Legea 31/1990.
:D