avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actul constitutiv actualizat dupa cesiunea partilor ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actul constitutiv actualizat dupa cesiunea partilor sociale

Actul constitutiv actualizat dupa cesiunea partilor sociale ale unui asociat catre cel de al doilea va contine doar asociatul care primeste partile sociale, devenind astfel asociat unic?
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 16:02, 29 Septembrie 2010
Da.
Nu uita sa modifici si la cap. referitor la capitalul social, repartizarea beneficiilor si pierderilor etc.

De aemenea, se va modifica la cap ref la adunarea generala, in sensul ca atributiile adunarii generale revin asociatului unic.
Ultima modificare: Marți, 28 Septembrie 2010
Denisa Stanca, Avocat
cred ca va referiti la actul aditional actului constitutiv prin care ati cesionat partile sociale...da, cel care ramane singur asociat, devine asociat unic al societatii.
Multumesc pentru promtitudine.
Daca face AGA nu mai are nevoie de adtitional, se va actualiza actul constitutiv se este suficient.

Indiferent ca opteaza pt AGA sau act aditional, actul constitutiv se actualizeaza in mod obligatoriu.
Atentie! se va anula contractul de societate si se va adopta un noul statut
In cadrul horararii AGA sa se faca mentiune despre continuarea societatii cu asociatul unic si sa nu uitati de declaratie de asociat unic din cuprinsul Statutului
Asociatul ramas nu poate fi asociat unic decat al unei singure societati, conform art.14 din Legea 31/1990.
:D

Alte discuții în legătură

Neclaritati camiha camiha Daca o societate vrea sa isi modifice obiectul principal de activitate, in sensul ca obiectul principal devine obiect secundar de activitate, si acestea ... (vezi toată discuția)
Cum ies dintr-o firma in care sunt asociat alextuturiga alextuturiga Buna ziua, Am intrat intr-un SRL si am 10% din el si sunt administrator. Am semnat cateva contracte si acte pana acum. 1. As dori sa ies din firma si nu ... (vezi toată discuția)
Redenumire firma + schimbarea obiectului principal de activitate alexandra.gazda alexandra.gazda Buna ziua, este posibila schimbarea numelui si a codului CAEN a unei societati comerciale deja infiintate? Daca da, care sunt costurile fata de infiintarea ... (vezi toată discuția)