Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... interviu admitere cu scutire
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

interviu admitere cu scutire

Stie cineva cum a fost ieri la interviul pe legislatia profesiei de avocat sustinut de cei care au solicitat admiterea cu scutire de examen? Mi-ar fi de folos niste informatii.
Multumesc.
Stimate coleg, pe semne ca inca nu s-a terminat interviul......:duh:
Pe mine ma intereseaza altceva. Sunt consilier juridic cu vechime in profesie de 11 ani si ceva si am fost definitivata la locul de munca in 2004. Pentru admitere cu scutire de examen se considera vechimea integrala sau vechimea de la definitivarea in profesie? Sotul meu care este avocat mi-a spus ca trebuie sa am vechime de 10 ani de la definitivarea in profesie pentru a fi admisa cu scutire de examen. Nu stiu ce sa mai cred. Poate ma lamureste cineva
Multumesc
Stimata doamna
daca va intereseaza altceva e bine sa utilizati alt topic de discutii si nu pe cel pe care l-am deschis eu. Macar din politete daca nu pentru a obtine raspunsurile pe care vi le doriti.
cristina_cirligel a scris:

Pe mine ma intereseaza altceva. Sunt consilier juridic cu vechime in profesie de 11 ani si ceva si am fost definitivata la locul de munca in 2004. Pentru admitere cu scutire de examen se considera vechimea integrala sau vechimea de la definitivarea in profesie? Sotul meu care este avocat mi-a spus ca trebuie sa am vechime de 10 ani de la definitivarea in profesie pentru a fi admisa cu scutire de examen. Nu stiu ce sa mai cred. Poate ma lamureste cineva
Multumesc

Lol, sunt intr-o situatie asemanatoare, daca veti lectura Hot.902/10sept.2010 a unbr privind adoptarea "Ghidului de bună practică privind procedura soluţionării
transparente a cererilor de primire în profesia de avocat cu scutire de examen", veti observa ca la pct.1 lit.i despre actele ce trebuie depuse de solicitant in vederea primirii in profesie cu scutire ....se prevede;
- persoanele care au îndeplinit funcţia de judecător, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult, vor depune o copie certificată de pe carnetul de muncă sau o adeverinţă echivalentă eliberată de Camera Notarilor Publici; (perioada de 10 ani prevăzuta de art. 16 alin. (2) lit. b) din Lege se referă la ultimii 10 ani de activitate neîntreruptă, calculaţi retroactiv de la momentul înregistrării cererii de primire in profesie).
Prin urmare in acceptiunea UNBR,se ia in calcul perioada(neintrerupta) lucrata ca si consilier juridic care nu este obligatorie sa coincida cu cea in care ati fost definitivata in profesie de catre colegiu-ccj din care faceti parte.
Succes.
Imi cer scuze ca v-am deranjat. Nu asta era intentia mea. Va mutumesc.