Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... consum minim apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

consum minim apa

buna ziua
stie cineva ,care este consumul minim de apa raportat in urma citirii apometrului in asa fel incat daca este consum mic(ex:0.5mc de apa)sa fie trecut la plata pausal cel care a consumat asa putin?
Impunerea la pausal se impune in situatia in care locatarul spatiului cu destinatia de locuit ,omite /se afla in imosibilitate/refuza ,sa comunice indexul lunar al consumului de utilitati
Daca exista o valoare mica de consum ,nu se justifica impunerea la pausal
Pausal inseamna impartirea pe numar de persoane a consumului facturat, in cazul blocurilor necontorizate la nivel de apartament, astfel incat termenul este impropriu pentru ce vreti dv. sa spuneti.
Chiar daca ar fi norme de consum minim, asta nu inseamna ca cineva este obligat sa respecte aceste norme si nici ca administratorul poate comite abuz, incarcand pe cineva cu un consum pe care nu l-a avut, distorsionand evidenta indecsilor la contorul proprietarului.

Atata timp cat nu exista suspiciuni de furt de apa, consumul pe liste trebuie pus atat cat se declara, nici mai mult, nici mai putin..
Conform Ordinul presedintelui ANRSC nr. 233/2004 ART. 74
(1) În cazul în care, în urma calculelor de repartizare, se
constata anomalii în repartizarea cheltuielilor pentru unii
proprietari ai spaţiilor cu destinaţie de locuinta, se vor lua
măsuri de verificare şi de depistare a cauzelor, iar pentru
acel/acele apartament/apartamente pentru care rezulta anomalii
repartizarea cheltuielilor se va face conform prevederilor art. 73.
(2) Se considera anomalie şi repartizarea unui consum de apa
calda mai mic de 15 litri pe zi pentru o persoana, cantitate care
reprezintă norma sanitară minima de sănătate.

O cunostinta mi-a relatat un caz din blocul in care locuieste. Proprietarul unui apartament locuit de trei persoane (doua in varsta si o studenta), a prezentat un consum individual care valoric a aparut in lista de plata astfel:
ianuarie-zero lei (costul apei calde 7,51 lei/mc)
feb.-1,77 lei (costul 7,70 lei/mc
martie- 11,00 lei ( costul 7,54 lei/mc)
aprilie - 3,00 lei ( costul 7,50 lei/mc)
mai - 9,00 lei (costul 6,42 lei/mc)
iunie - 1,77 lei (costul 6,17 lei/mc)
iulie - 0,78 lei ( costul 5,89 lei/mc)
Administratorul l-a atentionat asupra situatiei. Raspunsul: nu ne spalam.
Este de crezut? Nu este furt? Asa se formeaza diferentele dintre totalul apometrelor si contorul de bransament, si gresit aceste diferente se repartizeaza in raport de consumul individual, mod de repartizare care ii avantajeaza tot pe hoti.S-a hotarat trecerea la pausal pana la verificarea repartitoarelor.
Blocarea apometrelor este f. frecventa. Cati proprietari vin sa declare acest lucru, dupa cat timp? Apa consumata in aceasta perioada cine o plateste? Sunt incarcati ceilalti locatari.

A.N.R.S.C Normă – tehnică privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru încălzire şi apă caldă de consum:
(2) Apartamentul sau spaţiul cu altă destinaţie este considerat fără repartitoare de costuri pentru apă caldă atunci când:
a) nu sunt montate repartitoare de costuri pentru apă caldă;
b) proprietarul renunţă la repartitoarele de costuri pentru apă caldă;
c) se constată violarea sigiliilor chiar şi numai la unul dintre repartitoarele de costuri
pentru apă caldă. Perioada considerată ca fiind fără repartitor este de la verificarea anterioară şi până
la punerea în funcţiune a repartitorului, iar consumul pe această perioadă se recalculează pe
cheltuiala proprietarului luând în calcul un număr de unităţi de calcul stabilite conform prevederilor
art. 28 alin. (3);
d) timp de trei luni proprietarul nu permite citirea şi/sau verificarea repartitoarelor de
costuri pentru apă caldă, consumul pentru această perioadă se recalculează conform prevederilor lit.
c), pe cheltuiala proprietarului;
e) proprietarul refuză înlocuirea repartitorului de costuri pentru apă caldă în cazul în care
acesta s-a defectat sau înregistrează valori a căror erori de măsură depăşesc clasa de exactitate a
repartitorului;
f) consumul de apă caldă este sub cantitatea zilnică/locuitor stabilită de Ministerul
Sănătăţii pentru acoperirea necesarului fiziologic, igienei individuale şi preparării hranei.
Nu se poate merge pe presupuneri si pe cerut parerea daca este furt de apa sau nu.
Este mult mai corect sa se verifice sigiliile la proprietarul respectiv si apoi sa se faca o verificare metrologica a acelor contoare.
Se face si o studiere in timp a consumului, o studiere a indecsilor contorului de la baie fata de cel de la bucatarie, se face o studiere a cantitatii de apa rece fata de apa calda....se poate constata si ca oamenii nu se spala.....

Pana la urma de ce trebuie sa ne miram? Sunt atatia oameni care nu se spala!
Asta nu inseamna ca trebuie sa le punem consum in plus pentru ca vrem noi ....sa se spele.