Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista o lista cu bolile cronice pentru pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista o lista cu bolile cronice pentru pensionare?

As dori sa stiu daca exista o lista cu bolile cronice pt pensionare.In caz ca nu exista,as dori sa aflu daca epilepsia intra in categoria bolilor cronice pt pensionare pe caz de boala.Multumec mult.
Pensionarea pe caz de boala se face in urma avizului comisiei medicale a casei de sanatate. Intrebati medicul de familie.
Ma intereseaza si pe mine acest subiect.

1. Comisia medicala stabileste daca esti apt de munca sau nu, sau stabileste diagnosticul bolii si in functie de incadrarea acestei boli se acorda sau nu pensie ?

2. In functie de ce se stabileste gradul de invaliditate. Tot pe liste sau dupa cum considera medicul ?

3. Ce rol are gradul de invaliditate in calculul pensiei? De fapt are vreun rol ? Nu prea e logic.

grandanat, utilizator
1. Medicul specialist stabileste diagnosticul, iar comisia medicala (comisie de expertiza din cadrul ITM), in functie de diagnosticul stabilit, internarile avute s.a. aproba sau nu pensionarea pe caz de boala.

2. Da, exista liste cu diagnosticele care intra in aceasta categorie....nu stabileste comisia dupa ureche :ok: sau dupa culoarea ochilor.

3. Nu are nici un rol in calculul pensiei, pensia se calculeaza in functie de anii cotizati la fondul de asigurari sociale (pensie).
Pai si atunci ce importanta are gradul de invaliditate?
Si ce diferente exista la calculul pensiei faptul ca est pensionat anticipat, anticipat partial, la vartsta standard, cu stagiu complet sau partial ?
La calculul pensiei se iau in considerare numarul de ani cotizati, la limita de varsta ai un anumit numar de ani, la cea anticipata ai mai putini ani de cotizare, iar la pensia pe caz de boala, poti sa ai mult mai putini ani cotizati si automat veti avea o pensie mai mica. :rtfm:

Gradul de invaliditate are importanta la comisia de expertiza care hotaraste pensionarea :slap: