Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RECUPERAREA UNEI DATORII
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RECUPERAREA UNEI DATORII

Buna seara.
O persoana,a imprumutat pe o alta persoana cu o suma considerabila.
Au facut un proces verbal,in care au trecut suma imprumutata si mentiunea ca suma se va inapoia dupa un termen,stabilit de comun acord.
Numai ca,persoana ce a luat imprumutul,nu l-a mai returnat.
Se poate actiona in instanta datornicul ?
In baza carui temei de drept ?
Va multumesc.
da, art. 112 c.p.c. si art. 969 , 998 si 999 c civ.
mai exista si varianta somatiei de plata.
998-999C civ
ioana_cristea a scris:

mai exista si varianta somatiei de plata.
Somatia de plata,cine o face,in ce consta,temeiul in drept ?
Multumesc.
Somatia de plata - Ordonanta nr. 5 din 19 iulie 2001

Art. 1

(1) Procedura somatiei de plata se desfasoara, la cererea creditorului, in scopul realizarii de bunavoie sau prin executare silita a creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata a unor sume de bani, asumate prin contract constatat printr-un inscris ori determinate potrivit unui statut, regulament sau altui inscris, insusit de parti prin semnatura ori in alt mod admis de lege si care atesta drepturi si obligatii privind executarea anumitor servicii, lucrari sau orice alte prestatii.