avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetatean strain

in ce conditii se poate angaja un cetatean american la o SC din Romania, daca nu are cetatenie romana? (este casatorit si are copii in Romania)
- cetatenii straini pot fi incadrati pe baza contractului individual de munca doar la o singura persoana juridica sau fizica din tara ori la o reprezentanta autorizata din Romania a unei firme cu sediul in afara granitelor tarii. Potrivit proiectului de hotarare pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii 203/1999 privind permisele de munca, strainului titular de drept de sedere temporara in scopul reintregirii familiei sau de studii i se poate acorda, la cerere, acest document. In acelasi timp, un cetatean strain, asociatul unei firme din Romania, nu poate obtine permis de munca in baza vizei de lunga sedere pentru desfasurarea de activitati comerciale.
Viza de sedere pentru angajare in munca sau, dupa caz, viza de lunga sedere pentru alte scopuri, necesare pentru obtinerea permisului de munca, se acorda de misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei in strainatate. Aceasta cu aprobarea Ministerului Afacerilor Externe, dupa avizul Autoritatii pentru Straini.
Buna ziua,
Daca este casatorit cu o persoana de cetatenie romana,angajarea se face in conditii obisnuite,fara a fi necesara obtinerea autorizatiei de munca.
Se intocmeste contractul individual de munca,iar dupa inregistrarea acestuia la ITM,veti face o adresa de informare catre Oficiul Roman pentru Imigrari-Serviciul Pentru Straini din judetul in care activati cu privire la angajarea cetateanului american.
Cu stima,
Cons.Juridic
Gabriela Plesa
Revin cu o completare la cele specificate mai sus.

La inregistrarea contractului de munca,atasati o copie dupa cartea de rezidenta pentru membri de familie(daca este casatorit cu cetatean roman ar trebui sa aiba un permis de sedere temporara pentru membrii de familie) copie dupa pasaport si o copie dupa certificatul de casatorie.
Cu stima,
Gabriela Plesa
oana_mc a scris:

- cetatenii straini pot fi incadrati pe baza contractului individual de munca doar la o singura persoana juridica sau fizica din tara ori la o reprezentanta autorizata din Romania a unei firme cu sediul in afara granitelor tarii. Potrivit proiectului de hotarare pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii 203/1999 privind permisele de munca, strainului titular de drept de sedere temporara in scopul reintregirii familiei sau de studii i se poate acorda, la cerere, acest document. In acelasi timp, un cetatean strain, asociatul unei firme din Romania, nu poate obtine permis de munca in baza vizei de lunga sedere pentru desfasurarea de activitati comerciale.
Viza de sedere pentru angajare in munca sau, dupa caz, viza de lunga sedere pentru alte scopuri, necesare pentru obtinerea permisului de munca, se acorda de misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei in strainatate. Aceasta cu aprobarea Ministerului Afacerilor Externe, dupa avizul Autoritatii pentru Straini.


Legea mentionata de dvs este abrogată de O.U.G. nr.56/2007 privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României ...:)
Buna Ziua,
Doresc sa va multumesc pentru raspunsul dvs. Am intrebat in multe locuri si nimeni nu a reusit sa ma lamureasca.
O zi frumoasa,
Gabriela Neamtu
=D>

Alte discuții în legătură

Casatorie cetatean eu cu cetatean non-eu si cartea de rezidenta Joana77 Joana77 Buna Ziua, Ma numesc Ioana si sunt cetatean roman si viitorul meu sot este cetatean indian.La anul in luna Ianuarie,ne vom casatori civil in India la ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere in ro pentru cetateni turci marinelacotta marinelacotta Am rugamintea daca imi puteti spune care sunt actele necesare pentru obtinerea permisului de sedere in Romania pentru niste cetateni turci care detin viza tip ... (vezi toată discuția)
Dreptul de munca in romania a-alinka a-alinka Am o mare nelamurire. Sunt cetatean al R.Moldova Sunt de 6 ani pe teritoriul Romaniei, am terminat aici facultatea si sunt de aproape 1 an casatorita cu un ... (vezi toată discuția)