Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declararea incapacitatii mintale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declararea incapacitatii mintale

Buna ziua,

As dori sa aflu cate ceva despre posibilitatea inlaturarii unei persoane cu probleme din societate... Pare vag ce spun dar voi incerca sa povestesc!
Exista o persoana in familie care a fost internat de cateva ori la spitalul de boli mintale de la Balaceanca.Este o persoana extrem de violenta. Are 2 dosare penale pentru conducere fara permis...Organele in drept nu pot face nimic pentru ca acea persoana vine mereu cu vechiul dosar de la spital. In aceeasi buna masura terorizeaza intreaga comunitate si nici politia, nici altcineva nu poate face nimic. Desi a patruns prin efractie in locuinte particulare in scop de distrugere a scapat cu o amenda pe care o vor suporta tot rudele. Evident ca nu se pune problema sa-si semneze singur actul de internare la spital.
Politia il stie de nebun, comunitatea il stie de nebun si violent...Daca intra pe proprietate particulara in conformitate cu legile in vigoare proprietarul nu se poate apara decat in aceeasi masura a atacului. Cu alte cuvinte aparent nimic nu poate sa izoleze aceasta persoana din viata sociala. Traim o permanenta teama ca ni se va fura ceva, ca ni se vor sparge geamuri, masini....Nebunia e o boala pe care Romania nici nu si-a pus problema sa o reglementeze...
Infractorul sau mai frumos contravenientul cu dovezi de incapacitate mintala traieste liber in sanul societatii si societatea asteapta sa se intample ceva foarte grav si abia apoi sa ia masurile "de prevenire". Toata lumea se asteapta ca in curand sa aiba loc vreo crima sau alta nenorocire. Politia e legata de maini, familia la fel- "contravenientul" e liber.

Va rog sa-mi comunicati daca exista vreo cale ca acest om sa se intoarca la spital inainte de a se intampla vreo tragedie
Nu este adevarat ca nu este reglementata o astfel de situatie.
Persoana poate fi decalarata incapabila de familie si alte persoane iau atunci decizii in locul sau. Inclusiv internarea.
De asemenea, nu este adevarat nici faptul ca se raspunde la un atac musai in aceeasi masura. Si oricum nu vad relevanta, caci daca va plangeti ca e atat de violent, inseamna ca proprietarul ar putea raspunde violent, deci nu e o problema si daca trebuie pastrata masura... Nu?
Copnducerea fara permis nu este o infractiune cu violenta.
A intrat in scop de distrugere, dar nu mi-ati spus ca a si distrus...
Nu vad exact de unde reiese firea violenta, poate ati lasat amanuntele in afara descrierii dv. Oricum, vorbiti cu rudele. Ele il pot interna.
Mai mult, daca a fost condamnat pentru patrundere prin efractie, partea vatamata putea cere internarea sa; se facea expertiza medicala etc. si era iinternat in functie de boala sa.
Total gresit. Nu exista solutia internarii de catre familie in institutii pentru persoane cu probleme psihice. Va invit sa incercati dvs in locul nostru. Internarea ca si masura de siguranta in cazul unui infractor/contravenient cu probleme psihice se face conform Codului penal numai cu acordul si semnatura acestuia. Familia nu poate decide o asemenea masura. Politia nu poate lua nici un fel de masuri in nici unul din cele 2 dosare penale, pentru ca apar in dosare "minunatele" fise de internare anterioare care ii confirma incapacitatea si ca atare dosarele taraganeaza de aprox. 2 ani.
AVLIL a scris:
Persoana poate fi decalarata incapabila de familie si alte persoane iau atunci decizii in locul sau. Inclusiv internarea.

Nu are nicio legatura ce spuneti dv. (masura penala) cu ceea ce am povestit eu (masura de protectie civila: declararea ca incapabil a unei persoane fara discernamant, din cauza unei boli grave).
Dupa ce e declarat incapabil, merge cu familia sa se interneze. La internare, tre' sa semneze cineva. Cine are drept de semnatura in locul incapabilului, pe baza hotararii CIVILE judecatoresti? Mama sau tata sau sora sau... cine o fi!!!
Deci da, familia poate decida asa ceva. Eu am crezut ca intrebati daca se poate face ceva, aflati ca se poate si mergeti la un specialist sa va ajute in rezolvarea problemei. Nu am crezut ca incercati dv. sa intelegeti si ca trebuie sa va argumentez ca in fata judelui... caci nu tin loc de consultatii juridice aceste sfaturi pe forum... Ele sunt doar un punct de plecare.
Am internat persoana in spital de specialitate. Ne-a luat cateva luni, familia lui se chinuise cativa ani... Nu merge pe penal, ca daca e banuit fara discernamant, e cauza de NUP. :D

Daca mai doriti sfaturi si nu le intelegeti, fiti amabil si cereti lamuriri, nu atacati juristul care incearca sa va ajute aratandu-i, in nestiinta dv., solutiile ca fiiind gresite.
AVLIL a scris:

Persoana poate fi decalarata incapabila de familie si alte persoane iau atunci decizii in locul sau. Inclusiv internarea.

Nu are nicio legatura ce spuneti dv. (masura penala) cu ceea ce am povestit eu (masura de protectie civila: declararea ca incapabil a unei persoane fara discernamant, din cauza unei boli grave).
Dupa ce e declarat incapabil, merge cu familia sa se interneze. La internare, tre' sa semneze cineva. Cine are drept de semnatura in locul incapabilului, pe baza hotararii CIVILE judecatoresti? Mama sau tata sau sora sau... cine o fi!!!
Deci da, familia poate decida asa ceva. Eu am crezut ca intrebati daca se poate face ceva, aflati ca se poate si mergeti la un specialist sa va ajute in rezolvarea problemei. Nu am crezut ca incercati dv. sa intelegeti si ca trebuie sa va argumentez ca in fata judelui... caci nu tin loc de consultatii juridice aceste sfaturi pe forum... Ele sunt doar un punct de plecare.
Am internat persoana in spital de specialitate. Ne-a luat cateva luni, familia lui se chinuise cativa ani... Nu merge pe penal, ca daca e banuit fara discernamant, e cauza de NUP. :D

Daca mai doriti sfaturi si nu le intelegeti, fiti amabil si cereti lamuriri, nu atacati juristul care incearca sa va ajute aratandu-i, in nestiinta dv., solutiile ca fiiind gresite.

Stimata doamna avocat ...nu toti oamenii stiu si inteleg la ce va referiti dvs!:D
Tocmai de aceea cred ca ar fi fost foarte bine sa ii explicati ca intai trebuie obtinuta o sentinta judecatoreasca prin care persoana este declarata incapabila , fiind lipsita de discernamant...din N motive(boala , debilitate , etc)
Dupa aceea o interneaza membrii familiei!
Fara acea hotarare judecatoreasca numai DUMNEZEU poate face ceva! Nici politia , nici familia nu au astfel de "competente".B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Care e temeiul legal pt declararea incapacitatii? Trebuie citata si Autoritatea Tutelara? Ce documente sunt necesare la dosar, etc.?
Va multumesc