Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare cu drept de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare cu drept de uzufruct

Buna ziua!

Ma numesc Sorina Dumitru. Am incheiat acum cativa ani un contract vanzare-cumparare (nuda proprietate) cu doi batrani, cu drept de uzufruct. Femeia a murit, iar batranul este paralizat acum. Noi ne-am mutat cu el, dar el vrea la azil pe motiv ca se chinuie si pe el, dar si pe noi... Problema este urmatoarea: el are drept de uzufruct asupra apartamentului toata viata, insa vrea de bunavoie sa plece la azil. Poate fi atacat contractul de catre cineva? Pe motiv ca nu am facut tot posibilul sa stea in casa?

Multumesc mult.
Cred ca mai bine v-ati interesa care sunt taxele care trebuie platite la azil, ptr ca din ceea ce cunosc, nu mai e ceva gratis.
Nici sa mori in ziua de azi nu mai poti, insa asta e o alta discutie.#-o
Stim care sunt taxele, din pacate. Ideea era de contractul de vanzare-cumparare, poate fi atacat?
cel mai corect este sa dea o declaratie pe proprie raspundere la un notar public prin care declara ca este de acord si neconstrans de nimeni sa se interneze la un azil , vb. cu un notar
claudia baltatescu a scris:

cel mai corect este sa dea o declaratie pe proprie raspundere la un notar public prin care declara ca este de acord si neconstrans de nimeni sa se interneze la un azil , vb. cu un notar

Multumesc mult.
Totusi, pentru internarea in azil, se completeaza ceva unde declara ca este de acord. Oare aceasta declaratie nu este suficienta?
ContSters23492, utilizator
nu, sa nu va ganditi ca este suficient ce scrie el acolo(in acordul azilului) deoarece se considera ca poate fi senil, pe cand actul notarial are valoare mult mai mare, mai ales ca daca nu vi se va cere o expertiza de discernamant, totusi notarul va aprecia daca batranul este apt sau nu sa incheie acel act notarial-acel acord