Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie impotriva RATP respinsa
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie impotriva RATP respinsa

Am si eu o mare nelamurire ... in aprilie 2010 am fost prinsa de controlorii ratp neavand abonamentul la mine (abonament valabil ptr luna aprilie) , mi-au facut proces verbal , am refuzat sa platesc biletul la suprataxa ptr ca ziceam ca voi anula amenda. am fost in ziua urmatoare sa fac contestatie la Judecatoria Ploiesti(am pus la dosar dovezile necesare -copii abonament si legitimatie) si m-au programat sa vin la proces peste 6 luni. Am fost pe 2noiembrie la proces , m-am aparat singura spunandu-le ca aveam abonamentul acasa . Din cate am inteles , judecatoarea mi-a spus ca s-a rezolvat , imi anuleaza amenda , insa pe viitor sa fiu mai atenta . Am plecat linistita , asteptand sa vina si acasa decizia.
:OMare a fost surprinderea mea cand azi,21.12.2010, am hartiile de la tribunal in care mi se spunea ca , contestatia mea a fost respinsa din cauza faptului ca nu am dovezi!#-o Trebuie sa platesc amenda de 250lei sau sa fac contestatie in 15 zile.
Acum , eu nu stiu ce sa fac , sa mai incerc sa contest decizia? Voi primi castig de cauza? Caci nici de platit cei 250 lei nu-mi vine usor.
Va rog , da-ti-mi un sfat!
ati depus la dosar abonamentul pe care ati sustinut ca il aveati acasa? daca da, faceti recurs si veti cistiga. daca nu l-ati depus, solutia este legala si temeinica.

nu este suficient sa clamati ca aveati abonament acasa, trebuie sa si dovediti asta prin depunerea la dosar a unui abonament nominal, valabil ptr acea perioada.

ce nu dovediti, nu exista!!! credeati ca este asa simplu in instanta, spui ceva si judecatorul te crede pe cuvint de onoare? :)
Problema este ca eu chiar am pus copia dupa abonamentul respectiv la dosar , o data cu copia dupa proces verbal si legitimatia de calatorie!
Tocmai de asta m-am si mirat cand am vazut ca mi-au respins cererea.
Daca avand abonamentul ptr luna aceea valabil , in copie si original , nu mi-au dat castig de cauza , acum este posibil sa imi dea?
Nu m-am asteptat nicio clipa sa am atatea probleme ptr un simplu abonament , insa amenda este prea mare ca sa o platesc , nevinovata fiind...
asteptati sentinta de fond si vedeti motivarea. puteti face recurs, fiind scutit de taxe.
abonamentul este nominal?
nu stiu ce inseamna nominal:"> ...
abonamentul era gratuit, fiind studenta integralista la buget , pe o luna .
Deci ce ma sfatuiti sa fac? Eu ma gandesc sa mai incerc o data , sa le fac contestatie iar , atata timp cat nu mai pierd alti bani , problema fiind doar timpul...
Atacati cu recurs sentinta in 15 zile de la comunicare,aratand situatia ,in sensul ca desi ati depus in instanta copie de pe abonament,aceasta v-a fost respinsa,ca la data aplicarii amenzii ati avut abonamentul uitat acasa,etc.
Eventual depuneti alta copie atasata la motivele de recurs.