Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... achizitie intracomunitara de produse energetice
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

achizitie intracomunitara de produse energetice

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

o societate inregistrata in scopuri de TVA in Anglia aduce intr-un stoc din Romania produse energetice. Produsele sunt achizitionate de la o companie din Franta (inreg in scopuri de TVA) si sunt expediate direct din Franta in Romania in stocul detinut de compania din Anglia. Livrarile in stocul din Romania au inceput in luna mai 2007, dar compania din Anglia se inreg in Ro in scopuri de TVA de-abia in decembrie 2007.

Mentionam ca produsele energetice au fost livrate incepand cu dec 2007 unui santier naval din Ro.

Va rog daca imi puteti spune ce tratament de TVA trebuia sa aplic inainte de dec 2007.

Multumesc.Anca
bubuanca a scris:

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

o societate inregistrata in scopuri de TVA in Anglia aduce intr-un stoc din Romania produse energetice. Produsele sunt achizitionate de la o companie din Franta (inreg in scopuri de TVA) si sunt expediate direct din Franta in Romania in stocul detinut de compania din Anglia. Livrarile in stocul din Romania au inceput in luna mai 2007, dar compania din Anglia se inreg in Ro in scopuri de TVA de-abia in decembrie 2007.

Mentionam ca produsele energetice au fost livrate incepand cu dec 2007 unui santier naval din Ro.

Va rog daca imi puteti spune ce tratament de TVA trebuia sa aplic inainte de dec 2007.

Multumesc.Anca

Vezi prevederile Codului fiscal , dupa aderare acesta a fost modificat si completat cu

LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 662 din 1 august 2006.
ORDONANTA DE URGENTA nr. 106 din 4 octombrie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 703 din 18 octombrie 2007.
HOTARAREA nr. 213 din 28 februarie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 153 din 2 martie 2007.
HOTARAREA nr. 1.579 din 19 decembrie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 894 din 28 decembrie 2007
ContSters42967, utilizator
societatea trebuia sa se inregistreze in scopuri de TVa inainte de achizitia intracomunitara de produse energetice.
Detaliati putin speta, intrucat produsele energetice pot fi livrate intr-un antrpozit fiscal. In acelasi timp un antrepozit fiscal este si antrepozit TVA.
Multumesc pt. raspuns, produsele energetice sunt livrate intr-un stoc din Romania, nu stiu daca stocul se asimileaza cu un antrepozit fiscal
Orice produs energetic trebuie livrat intr-un antrepozit fiscal, sunt produse accizabile.