avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate la banca si venituri injumatatite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate la banca si venituri injumatatite

va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat in urmatoarea situatie:am facut un credit de nevoi personale fara ipoteca si nfara giranti in 2008 cand aveam pensie de1000 lei si salariu de 1400 lei .creditul este pe cinci ani iar rata este de 900 lei pe luna .pana acum am platit toate ratele la timp dar de la 1 ianuarie nu mai lucrez din cauza reducerilor de personal,prin urmare raman cu pensia de 1000 de lei ca singur venit.ce trebuie sa fac in aceasta situatie,sa ma duc la banca cu decizia de desfacere a contractului de munca si sa le cer reesalonare?ce alte acte ar trebui sa le mai duc?intr timp am facut si un imprumut la c.a.r. la care platesc 280 lei pe luna.ar trebui sa anunt banca si despre acesta? ce sanse am sa mi se reduca rata la banca,pt.ca e clar ca nu mai pot plati rata initiala?am varsta de 61 de ani.
Cel mai recent răspuns: ContSters79575 , utilizator 17:11, 17 Ianuarie 2011
mergeti la banca cu toate actele pe care le aveti (dovada celuilat imprumut, decizia de incetare a contractului de munca si orice alte doc care dovedesc situatia in care va aflati)
sa va interesati cum e mai avantajos , sa va faca o reesalonare a platii ratelor sau sa refinantati creditul. credit pt refinantare , puteti lua si de la alta banca.
cordis claudia a scris:

va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat in urmatoarea situatie:am facut un credit de nevoi personale fara ipoteca si nfara giranti in 2008 cand aveam pensie de1000 lei si salariu de 1400 lei .creditul este pe cinci ani iar rata este de 900 lei pe luna .pana acum am platit toate ratele la timp dar de la 1 ianuarie nu mai lucrez din cauza reducerilor de personal,prin urmare raman cu pensia de 1000 de lei ca singur venit.ce trebuie sa fac in aceasta situatie,sa ma duc la banca cu decizia de desfacere a contractului de munca si sa le cer reesalonare?ce alte acte ar trebui sa le mai duc?intr timp am facut si un imprumut la c.a.r. la care platesc 280 lei pe luna.ar trebui sa anunt banca si despre acesta? ce sanse am sa mi se reduca rata la banca,pt.ca e clar ca nu mai pot plati rata initiala?am varsta de 61 de ani.


mergeti la banca sa le prezentati noile "circumstante".

asta numai ca "bifa" (pentru ca n-o sa obtineti nimic) in drumul catre un avocat...
cu siguranta rata de 900 lei de acum e alta (mai mare, mult mai maaare:rolleyes:) fata de cea de la data la care ati luat imprumutul...

asta e "naravul", fara exceptie, al celor care dau cu imprumut in lipsa unei legi contra cametei (numai in romania, din toata ue... pai se putea altfel?!:rolleyes:)...


exista, totusi, o hotarare irevocabila, cu autoritate de lucru judecat:

Prin Sentinţa Civilă nr.3689/din 24 08. 2010, Completul de judecată a Tribunalului Sălaj, compus din judecător Chiş Nicolae Claudiu - preşedinte şi grefier Vasiliu Victoria hotărăşte:

"Admite cererea de ordonanţă preşedinţială formulată de petentul Lungu Lucian Filu şi dispune suspendare obligaţiei de plată a ratelor scadente şi dobanzii aferente rezultate din contractul de credit nr. 2792 incheiat de petent cu intimata Banca ...."...

[ link extern ]


vedeti daca va "incadrati", poate va ajuta (un "mic" amanunt, petentul era si cu veniturile diminuate, somer... si a invocat si demonstrat "imposibilitatea platii ratelor")...

B-)



Ultima modificare: Vineri, 31 Decembrie 2010
ContSters123067, utilizator
nu le mai dati nimic
solutia e ca nimeni sa nu le mai dea nimic... revolta generala:D:D

Alte discuții în legătură

Dobanda credit ContSters178374 ContSters178374 Buna ziua! As avea nevoie de niste indrumari in urmatoarea situatie: exista un credit de nevoi persoanale in valoare de 22.500 ron, pe timp de 10 ani, acordat ... (vezi toată discuția)
Crestere dobanda la contract de credit ipotecar niculaucarmen niculaucarmen in anul 2007 am semnat un contract de credit ipotecar cu BCR in valoare de aproximativ 50 mii euro cu dobanda fixa in primul an de 5,8 p p si variabila in anii ... (vezi toată discuția)
Executare silita elro28 elro28 ajutati-ma cu un raspuns.pe vremea cand salariile erau sigure si bancile te rugau sa te duci la ele am facut cateva imprumuturi necesare,stiam ca am cu ce sa ... (vezi toată discuția)