Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

varsta de pensie anticipata, pentru o femeie nascuta in 26 mai i957 ce are o vechime de 35 ani si 8 luni din care 10 lucrat in grupa a II

Poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Mai 2017, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Mai 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Mai 2015, respectiv la implinirea varstei de 58 ani.
Pensie anticipata la 55 ani si 9 luni cu un stagiu total de cotizare de 38 ani si 9 luni fara stagiu asimilat.Anticipata partial tot la 55 ani si 9 luni dar cu un stagiu de cotizare de 30 de ani si 9 luni care este deja realizat,la care veti avea o penalizare de 45% pe luna.Limita de varsta la 58 ani si 9 luni cu o reducere de 2 ani din 60 si 9 luni.
1. Conform Legii 263/2010 pentru o femeie nascuta in Mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni.

2. Deoarece a lucrat 10 ani in gr.a II-a de munca i se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni iar varsta standard de pensionare se reduce cu 2 ani. Adica in momentul de fata are un stagiu de cotizare de 38 de ani si 2 luni.

3. In aceste conditii poate beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta la 58 de ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 9 luni (iar diminuarea pensiei pentru 36 de luni = 27%);
- pensie anticipata (fara diminuare) la 55 de ani si 9 luni daca pana atunci mai completeaza stagiul de cotizare cu 7 luni.

4. Colegul @freeelis v-a calculat datele de iesire la pensie in baza Legii 19/2000 care de azi este abrogata de Legea 263/2010.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Scuze Domnule Valeriu,dar parearea mea ramane ca penalizarea este de 45%.
Legea 263/2010 Art. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani
Art. 66 La acordarea pensiei anticipate partiale, reducerea varstei standard de pensionare prevazute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulata cu nicio alta reducere reglementata de prezenta lege sau de alte acte normative.
Eu din cele doua articole inteleg ca cei 5 ani de anticipare partiala,sunt redusi din varsta standard si nu din varsta standard,deja redusa.
Asadar parerea mea ramane,ca penalizarea va fi intr-adevar pe durata a 36 de luni,dar in procent de 45%.
Astept si alte opinii(interpretari).Daca se considera ca interpretarea mea este gresita imi cer scuze anticipat.
Carp Mircea:

1. O sa ne lamurim cand vor aparea Normele de aplicare.
2. In Normele de aplicare a Legii 19/2000 scria asa:
Cap.B.III:
10. Pentru asiguraţii care au desfăşurat activităţi în condiţii deosebite şi/sau speciale de muncă şi care solicită pensie anticipată parţială, diminuarea prevăzută la art. 50 alin. (2) nu se aplică pentru numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare datorită condiţiilor respective.