Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... venit minim asigurat stagiari
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

venit minim asigurat stagiari

Buna seara, am si eu o intrebare: care este salariul minim garantat unui avocat stagiar? In statut se precizeaza ca este egal cu venitul minim garantat pe economia nationala, dar cum se interpreteaza textul de lege? Se ia in considerare salariul minim pe economie pentru cei cu studii superioare sau nu?
Multumesc!
Venitul minim garantat este cu totul alt lucru decat salariul minim, deci nu se aplica niciun coeficient. Oricum, din cate stiu in practica barourile nu accepta contracte in care venitul minim sa fie sub contributia lunara minima la barou x 10.
Buna,

Daca tot suntem la discutia asta, v-as ruga sa-mi spuneti daca ati mai fost la interviuri, cam ce salariu se ofera la un avocat stagiar.
Am niste interviuri si as dori sa stiu la ce suma sa ma astept. Nu sunt pretentioasa si imi place munca dar am auzit si sume de 7 milioane ca avocat stagiar, pentru Bucuresti, si mi se pare inuman sa ai salariu mai mic decat femeia de serviciu.:O
Mihaela., utilizator
Mihaela. a scris:

Buna,

Daca tot suntem la discutia asta, v-as ruga sa-mi spuneti daca ati mai fost la interviuri, cam ce salariu se ofera la un avocat stagiar.
Am niste interviuri si as dori sa stiu la ce suma sa ma astept. Nu sunt pretentioasa si imi place munca dar am auzit si sume de 7 milioane ca avocat stagiar, pentru Bucuresti, si mi se pare inuman sa ai salariu mai mic decat femeia de serviciu.:O

Sunt multe cazuri in care avocatul stagiar nici nu este platit.
Eu as spune ca sunt rare cazurile in care avocatul stagiar este platit.Banii lunari se fac din oficii si daca ai tu clienti.Venitul minim al avocatului stagiar este 800 lei ,asa scrie in contractul de colaborare .
Multumesc Laura, asta voiam sa stiu!