avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este posibil sa ne alegem furnizorul de energie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este posibil sa ne alegem furnizorul de energie electrica?

Am gasit urmatoarea informatie pe site-ul
[ link extern ] /
În conformitate cu prevederile Directivei 54/2003 a Consiliului European şi a Legii Energiei nr 13/2007, la data de 1 iulie 2007, piaţa de energie electrică din România a fost complet liberalizată.
Acest lucru înseamnă că toţi consumatorii de energie electrică, casnici sau agenţi economici, au posibilitatea alegerii furnizorului de energie electrică în condiţiile respectării reglementărilor ANRE şi a legislaţiei în vigoare.


Este posibil ca un apartament sa contracteze energia electrica cu un furnizor iar vecinul cu alt furnizor?
Sau, dupa cum scrie in prima fraza citata, avem posibilitatea sa alegem dar "toti consumatorii", odata, toti la fel!?#-o
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 23:29, 16 Ianuarie 2011
Maestre, in primul rand La multi ani!
Personal am avut multe dispute pe aceasta tema, concluzia finala este ca in Romania suntem consumatori captivi.
Nu avem de unde alege, singura varianta fiind sarma din stalpul din fata casei.
De asta si CEZ-ul face ce vrea si impune niste penalitati sau conditii care in alta tara nu s-ar fi acceptat.
Observati ca in acest domeniu nici protectia consumatorului nu misca-n front.
Ma bucur totusi ca au mai aparut sporadic aceste surse de energie neconventionala, eoliana, solara, hidro.
pentru a avea posibilitatea conectarii la un alt distribuitor (fie el de gaze, electricitate, apa rece si calda, incalzire) trebuie mai intii ca acel furnizor sa aiba realizata infrastructura proprie, distincta de cea a furnizorului deja existent. iar aceasta infrastructura (tevi sau cabluri proprii) necesita niste investitii imense, timp pentru realizarea lor si alte santuri pe strazi pentru realizarea acelei investitii.
concluzia mea ar fi ca nu vom avea niciodata asa ceva ... cel putin in urmatorii 25 de ani
intr-adevar, energiile neconventionale ne ajuta mult, mai ales pe cei care stau la casa. ma refer in principal la energia solara si energia solului, insa putini sint cei care-si permit o astfel de investitie. cit priveste energia eoliana, ea este la fel de costisitoare initial, dar mai are nevoie si de aportul vintului si nu te poti baza permanent pe ea; plus ca nu poate fi folosita (momentan) pe intreg teritoriul tarii.
Domnule utilizator Carol_lorac si dl Avocat nu trebuie o alta retea si nici alte fire.

O singura infrastructura ajunge si atat.
Nu inteleg cum ati inteles dv alegerea furnizorului.
Nu trebuie decat o lege si atat.
Dv intelegeti ca alegerea altui furnizor de energie electrica de exemplu insemna alte fire?
Imi e frica sa ma gandesc ce insemna la dumneavoastra alegerea unui alt furnizor de gaz de exemplu.
Ultima modificare: Duminică, 9 Ianuarie 2011
w_v_w_v, utilizator
w_v_w_v a scris:

Domnule utilizator Carol_lorac si dl Avocat nu trebuie o alta retea si nici alte fire.

O singura infrastructura ajunge si atat.
Nu inteleg cum ati inteles dv alegerea furnizorului.
Nu trebuie decat o lege si atat.
Dv intelegti ca alegerea altui furnizor de energie electrica de exemplu insemna alte fire?
Imi e frica sa ma gandesc ce insemna la dumneavoastra alegerea unui alt furnizor de gaz de exemplu.



Simplificati prea mult problema.
Lege exista, nu te tine nimeni sa nu te autorizezi conform prevederilor acestei legi, (Legea Energiei 13/2007), dar nu exista infrastructura, adica revenim la acele fire de care va speriati.
Daca si energia electrica s-ar transmite prin unde radio, ca la telefonie, atunci s-ar putea sa aveti dreptate.
Sa inteleg ca dv nu puteti sa vedeti mai departe problema din cauza infrastructurii?


Adica dv credeti ca trebuie inca un fir de curent ca sa imi schimb furnizorul de curent si inca o teava de gaz sa am de unde alege?:O

Ma faceti sa rad.:))
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Ianuarie 2011
w_v_w_v, utilizator

Alte discuții în legătură

Adresa de instiintare !buna seara!ma confrunt cu urmatoarea situatie;am primit o adresa ... got2i got2i Buna seara!Ma confrunt cu urmatoarea situatie;am primit o adresa de instiintare de la Enel in care sunt anuntat ca s-au facut verificari la instalatia de ... (vezi toată discuția)
Cine trebuie sa taie crengile dintre firele de curent? flori54 flori54 Cine trebuie sa taie crengile dintre firele de curent? Am 2 nuci pe domeniul public care acum sunt foarte masivi și ajung printre crengile de curent ... (vezi toată discuția)
Ce tarife incasati de la firmele de cablu?aveti abonamnt colectiv? unlocatar unlocatar As dori sa stiu ce tarife incasati de la firmele de cablu pentru acordul de cablare a locatarii scarilor dv. A ajuns in sfarsit si la noi o companie de cablu ... (vezi toată discuția)