avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratie Unica 112 si certificatul de semnatura ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratie Unica 112 si certificatul de semnatura electronica - de la 01.09.2011 aceasta declaratie se va depune numai online!

Are cineva idee cum se completeaza declaratiia 112 pentru o asociatie de proprietari care are numai conventii civile si calculeaza si plateste urmatoarele impozite datorate pentru acestea? Ce pozitii in declaratie se completeaza?
Buna ziua,

Si eu sunt in situatia completarii Decl 112 pentru o asociatie de proprietari, si citind instructiunile de completare de pe site-ul ANAF, am intelec ca in cazul asociatiilor de proprietari trebuiesc completate urmatoarele sectiuni:
- anexa 1 - datele de identificare a platitorului
- creantele datorate (impozit pe conventii civile/somaj/CAS/ sanatate (?))
Fiecare creanta are un numar prevazut in nomenclatorul de creante:
CAS - 25; somaj-26; Impozit conv. civile - 29
Referitor la contributia de sanatate eu inca sunt in dubiu daca trebuie platita sau nu,
oricum eu cred ca aceasta nu trebuie trecuta pe declaratie. Aceasta ar trebui platita de catre asigurat, sau nu ar trebui platita, in cazul in care persoana cu CC are si contract de munca depus la alt angajator. Parerile sunt inca impartite in aceasta privinta.
- anexa 1.2 - Anexa asigurat - sectiunea C (Raportari pentru asigurati, completate de alte entitati asimilate angajatorului):
- rand 1 - tip asigurati = 18 (Conventii civile)
- randul 9-14 - contributii somaj/CAS/sanatate
Dupa cum vedeti este cuprinsa si contributia individuala de sanatate, desi in OUG 58/2010 si 82/2010, nu se mentioneaza despre obligatia angajatorului de a plati contributia la sanatate.
As ruga mediatorii forumului daca ne pot ajuta cu interpretarea OUG 58 + 82/2010, in privinta asigurarilor de sanatate, in conditiile in care persoana cu CC are cartea de munca depusa la un alt angajator.

Instuctiunile de completare sunt foarte stufoase si nu sunt usor de descifrat.
Daca mai exista si alte pareri referitoare la modul de completare a decl 112, in cazul persoanelor cu conventii civile, cred ca un schimb de ide pe acest forum
este binevenit pentru toata lumea.

Ca de altfel si pentru alte numeroase subiecte care, prin bunavointa administratorilor forumului, pot fi dezbatute.
Va multumesc ca existati !

O seara buna !


Buna seara.
Am citit de doua ori cele 29 de pagini de instructiuni. Mai sunt inca 7 sau 8 anexe. Ca declaratie propriuzis nu am gasit decat declaratia test. Am facut o tentativa sa o completez. Am esuat. Uneori nu inteleg ce imi cere. Alteori, aparent fara vre-o vina, ma avertizeaza ca am gresit. Mai trebuie sa pricep si ce se vrea cu validarea. Eu am niste date pe statul de plata corelate cu ordinele de plata catre banca. De ce eu trebuie sa validez lucrarea ? Ma plateste ANAF=ul ? Adica sarcinile lor le paseaza marii majoritati ai angajatorilor si ei nu mai au nici-o raspundere ? Atunci sa-i desfiinteze !
A aparut pe site "descarcaprograme.ro" un model test completat pentru 2 angajati. Vedeti daca nu cumva va e de folos.
Buna seara.
@duiliu
Validarea completarii corecte a formularelor este un beneficiu, nu un abuz al ANAF.
O data ce vom invata sa-l completam nu va mai fi atat de greu.
Daca nu ar exista aceasta validare, am putea completa gresit ne-am duce sa-l depunem sau l-am trimite online si ne-ar veni inapoi ca nevalabil, poate fara alte explicatii si tot asa..... Ar fi mult mai costisitor pentru noi, ca timp si nervi, ca aceste formlare sa nu poata fi verificate pe loc de softul inteligent.
Buna dimineata.
Dna @ elga 50 s-ar putea sa aveti dreptate. Dar eu nu renunt la parerea mea ca ANAF nu numai ca ne baga mana adanc in buzunare, dar ne obliga pe noi, administratorii unor blocuri sa le facem munca. Munca care la bloc nu se stie nimic, nu se vede si nu e palpabila, iar noi ne-am gasit sa ne ascundem in ap. noastre in loc sa tipam si sa urlam pe scari la femeia de serviciu, la batrana cu haita de caini sau la acea cu haita de pisici (ca tot aveti o pisicuta dragalasa). Nu oricine intelege niste instructiuni aberante si abracadabrante scrise pe 29 de pagini, insotite de alte 8 anexe cu cam tot atatea pagini cu exemplificari test de te intrebi nea Vasile cum se va descurca si de ce nu azi e 15 iar eu nu am inca programul pe care trebuie sa-l depun pe 25. Va fi iarasi moarte de om, inca o dovada ca suntem o turma buna doar sa se calce in picioare si sa-si rupa hainele..
Daca nu cumva se va face busculada ca sa ne calcam in picioare.
Dna @elga50, nu va suparati, toate , dar absolut toate informatiile cerute prin ciornele care ni s-au pus la dispozitie se gasesc in posesia lor, a celor de la ANAF. Ceeea ce se cere acuma e o batjocura la adresa calitatii de om, dovedind inca o date ca nu stim sa fim altfel decat INUMANI.
O zi buna va doresc.

Alte discuții în legătură

Despre angajari de pensionari in functii in ap oret20 oret20 Revin cu intrebarea mea, pe acesta tema deoarece informatiile pe care le am sunt contradictorii. Ce obligatii financiare are Asociatia de Proprietari pentru ... (vezi toată discuția)
Contributii pentru venituri din contracte civile doina62 doina62 contractele de conventie civila(femeie servici,administrator,cenzor,presedinte) creaza obligativitatea de a plati doar impozitul de 16%?.Si ce declaratie se ... (vezi toată discuția)
Contributie angajator ceapraga ceapraga Administratora noastra a fost angajata cu conventie civila. In momentul de fata are contract de munca. Cenzora are contract de mandat. As dori sa stiu care ... (vezi toată discuția)