avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită va rog un raspuns..urgent
Discuție deschisă în Executare silită

va rog un raspuns..urgent

va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine k sunt disperata,acum 2 ani de zile am facut un credit de nevoi personale,girant fiind sotul meu care a girat cu salariul.a fost bine mersi k lucram amandoi si nu simteam rata,acum am ramas amandoi fara loc de munca si nu am mai putut plati rata.Noi stam pe curte la soacra mea,nu avem nici un bun nimik pe numele nostru,executorul ne-a amenintat k ia din casa bunuri,bunurile sunt ale soacrei mele si ale fratelui din partea sotului.Poate sa se atinga de bunurile lor dak creditul este al meu iar sotul girant?ce se poate intampla?parintii mei stau in hunedoara si au primit si ei somatie k dak nu platesc le ia bunurile?Poate sa faca asa ceva?sa se apropie de bunurile altora?ce poate sa faca banca in cazul acesta?sunt disperata am si un copil micut si nu mai stiu ce sa fac,sunt disperata,va rog sa ma lamuriti sa ma linistesc putin.VA MULTUMESC MULT,SI ASTEPT UN SFAT.
Cel mai recent răspuns: PFA IORGA A VASILE , Consultant credite si finantari 13:47, 19 Ianuarie 2011
ar trebui sa va linistiti, nu pot executa bunurile altora. daca voi sotii,nu aveti bunuri in proprietate, va vor pune poprire pe salariu, cand il veti avea.
Probabil cand ati facut creditul figurati cu adresa de la parinti?
Din aceste motive au primit somatie la adresa aia.
In rest nu se pot executa decat bunurile din patrimoniul dvs
Deci cum mirela nu are nimic pe numele ei nu se poate atinge nimeni de nici un bun din curtea unde sta?Cat poate sa iti opreasca din salariu pe luna?
mirela261 a scris:

va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine k sunt disperata,acum 2 ani de zile am facut un credit de nevoi personale,girant fiind sotul meu care a girat cu salariul.a fost bine mersi k lucram amandoi si nu simteam rata,acum am ramas amandoi fara loc de munca si nu am mai putut plati rata.Noi stam pe curte la soacra mea,nu avem nici un bun nimik pe numele nostru,executorul ne-a amenintat k ia din casa bunuri,bunurile sunt ale soacrei mele si ale fratelui din partea sotului.Poate sa se atinga de bunurile lor dak creditul este al meu iar sotul girant?ce se poate intampla?parintii mei stau in hunedoara si au primit si ei somatie k dak nu platesc le ia bunurile?Poate sa faca asa ceva?sa se apropie de bunurile altora?ce poate sa faca banca in cazul acesta?sunt disperata am si un copil micut si nu mai stiu ce sa fac,sunt disperata,va rog sa ma lamuriti sa ma linistesc putin.VA MULTUMESC MULT,SI ASTEPT UN SFAT.


Oricata nevoie de bani ar avea executorul nu va poate executa decat pe bunurile personale.
Daca sechestreaza bunuri aflate in proprietatea altcuiva persoana respectiva are dreptul de a ataca in justitie masura luata de executor.
este exclus sa se execute bunurile parintilor sau socrilor. sunt amenintari fara acoperire, si ar trebui sa le suneti executorilor care si-au permis o astfel de afirmatie, nelegala si neprofesionala, ca pot suferi rigorile legii pentru abuz in serviciu. in ce piveste creditul, incercati o perioada de gratie de 6 luni 1 an, discutati cu banca, si ajungeti la un acord.

Alte discuții în legătură

Executare silita pe bunurile mobile...ale soacrei??? eremia 12 eremia 12 buna seara,va rog sa ma ajutati.acum 2 ani am facut un credit de nevoi personale cu buletinul..ma girat sotul meu,am ramas fara loc de munca ... (vezi toată discuția)
Credit mirelabenny mirelabenny ce se intampla daca o persoana are un credit la banca de 4 ani neplatit?am facut un credit acum 4 ani si de 3 ani locuiesc in alta tara.nu am putut sa il mai ... (vezi toată discuția)
Proprirea pe salariu,cumularea datoriei luminita951 luminita951 buna ziua.am un credit la care am rate restante.la aceeasi banca are si soacra mea credit si are si ea rate restante.doamnele de la banca spun ca pot cumula ... (vezi toată discuția)