Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare grupa 1 de munca

Buna seara,

Tatal meu a lucrat 21 de ani in grupa 1(pana la 1 aprilie 2001) si alti 10 ani in grupa a2a. Este nascut in 1958,
Imi puteti spune, va rog, daca anii lucrati in grupa 1 se considera ani lucrati in grupa a2a, conform noii legi a pensiilor?
Daca da, atunci la ce varsta s-ar incadra pentru pensionare?

Multumesc frumos,
Catalina Ursu
- Se aduna cei 21 ani de Gr I cu cei 10 ani de Gr II si rezulta o reducere a varstei de pensionare de 7 ani (Tabel 1 din Lege)
- Barbatii nascuti incepand cu anul 1950 ies la pensie la implinirea varstei de 65 ani
- In cazul tatalui dvs, drept pensie limita varsta: 1958 + 65 - 7 = 2016 (ziua si luna nasterii)
********* Pe vechea lege a pensiilor, urmare celor 21 de ani de Grupa I, putea solicita pensionarea chiar si cu 31.12.2010 *********
Bruta, utilizator
Multumesc frumos.
Mai am inca o intrebare:ar putea opta pentru pensie anticipata si sa iasa anul acesta la pensie? (2016 - 5=2011)
O seara buna!
La anticipata este asa:
1958 + 65 - 5 = 2018
Stiti cumva daca s-a prelungit cumva termenul de intrare in vigoare a maririi varstei de pensionare si a egalarii grupelor de munca?
Tatal meu a lucrat de la 01.11.1981 pana la 01.04.2001 in grupa 1 de munca,de la 01.04.2001 pana la 01.11.2005 grupa speciala si de la 01.11.2005 pana in prezent conditii normale .Este nascut pe 30.11.1957.Care este varsta de pensionare .
Multumesc