Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Debutant in afaceri,firma si cei 10000 de euro ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Debutant in afaceri,firma si cei 10000 de euro nerambursabili

Mentionez ca m-am documentat vizavi de subiectul din titlu,doresc totusi sa stiu ce acte imi sunt necesare la infiintarea unui "SRL-D"-debutant si mai ales despre ce declaratie pe propria raspundere este vorba?si mentionez citatul din normele de aplicare pentru simularea creeari de microintreprinderi"declaraţia pe propria răspundere conform Art.2 alin. 1, lit. a) din OUG...../2010;"-unde gasesc aceasta declaratie?unde o completez?.as vrea sa stiu daca sunteti mai bine informati vizavi de etapele care trebuiesc urmate?multumesc.
Salut!
Nu vreau sa te dezamagesc dar m-am documentat si eu despre program. Procedurile sunt relativ simple, dar ,parerea mea, inutile. De ce zic asta? prima data m-am dus la administratia financiara sa intreb si am primit un rasp. de genul: "pustiule... i-ati gandul :)" Un domn de acolo care mai da un sfat din cand in cand mi-a explicat ca statul a alocat 1mil. de euro pentru proiect. Printr-un calcul simplu rezulta ca doar primii 100 de oameni din toata tara vor beneficia.
Si off-topic... cred ca deja snut date (fiecare a o ruda tanara cu spirit anteprenorial :) )
Oricum... daca totusi vrei sa incerci iti urez succes!

Tips:
Declaratia o gasesti la biroul AIPPIMM din judetul tau (este tipizata si e vorba ca nu ai avut/ai o firma etc.)
Prioritare la finantare sunt proiectele care vizeaza activitati productive si sunt excluse afacerile gen intermedieri financiare, consultanta, jocuri de noroc.
Ideal ar fi ca tu sa fi student sau proaspat absolvent.
Spor si succses!
imi poti spune te rog si cam de ce acte am nevoie?-si eventual de unde le procur si unde le depun?daca tot te-ai interesat poate cunosti mai in amanunt formalitatile?ma intereseaza eventual si la ce firma de consultanta pot apela pentru un plan de afaceri bine pus la punct si care sa indeplineasca punctajul necesar pentru a fii admis?ma gandeam momentan la o simpla covrigarie sau o mica patiserie.multumesc.
marius_iorga, utilizator
atunci ce afacere a-ti incepe cu acesti bani?ce idei sau idee a-ti pune in practica?ce ar putea fii convenabil
Asta va trebui sa hotarasti singur, nu merge cu sfaturile ... de la necunoscuti. In primul rind conteaza ce stii sa faci sau ce iti place sa faci. Cine ar avea o idee buna de afacere fii sigur ca nu va spune la toata lumea, o pastreaza pentru el.
Bafta!
Nu cred ca este vorba despre ce afacere poti incepe cu acesti bani ci cum faci tu dovada ca detii 90% din finantarea necesara afacerii tale, astfel incat statul sa vina cu diferenta de 10% in cuantum maxim de 10.000 EURO.
Daca gresesc, va rog sa ma corectati!

Zilele trecute am fost pe la banci si am intrebat care sunt sansele de finantare pentru startupuri avand in vedere garantiile oferite prin fonduri. Raspunsul a fost sec: ai imobile, obtii garantii, nu ai ..... asteapta sa faci si tu macar 2 ani de activitate sa vedem ca afacerea ta merge si nu ne pierdem banii si timpul cu tine. Mentionez ca raspunsul acesta l-am primit de la mai multe banci.

Atentie si la cei 4 angajati obligatorii! Vei fi scutit doar de plata contributiilor sociale datorate de ANGAJATOR, pentru ca tot iti raman cele datorate de ANGAJAT.

Profitul trebuie reinvestit in primul an iar in anii urmatorii trebuie sa fie capitalizat pana la obtinerea capitalului social echivalent in lei a 1000 EURO.

Daca afli mai multe, te rugam sa ne impartasesti.