Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen 1610(fost 2010),o nelamurire
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen 1610(fost 2010),o nelamurire

Buna ziua,firma mea are codul caen 1610,respectiv am un uscator de cherestea,cu care de 5 ani, cumpar usuc si vand cherestea ,diverse esente aproximativ 40 mc pe luna.In urma unei reclamatii a unui vecin binevoitor la primarie,a venit la mine in control o echipa(de la primaria Timisoara),care mi-au spus ca nu fac bine ce fac,respectiv codul meu caen,i-mi permite doar sa usuc pt terti cherestea ,si daca vreau sa o vand am nevoie de alt cod caen(vanzare cu ridicata material lemnos!!) si sa merg la ORC sa i-mi mai dea inca un cod caen(sa am 2),pe tema asta mi-a dat si amenda!!(ca fac o activitate care nu e autorizata de primarie).Problema mea e ca pt 1610 nu am nevoie de acordul primariei(uscatorul e situat la marginea orasului intr-o zona de case),iar pt comercializare am nevoie,de acord de la primarie,si de acordul vecinului care m-a reclamat.Ma intreb daca 1610 este de productie,nu include automat si vanzarea a ce ai produs?inainte de a avea uscatorul am avut un atelier de tamplarie,cod vechi 2030,si pentru a vinde usile si ferestrele care le-am produs nu avean nevoie de alt cod caen.Va multumesc!!
Codul CAEN 1610 - Taierea si rindeluirea lemnului
Aceasta include :
- taierea, rindeluirea si prelucrarea mecanica a lemunlui;
- fabricarea traverselor de cale ferata;
- fabricarea podelelor neasamblate din lemn;
- fabricarea talasului, a rumegusului, aschiilor, particulelor de lemn;
- fasonarea bustenilor prin debitare, cojire, aschiere;
- uscarea lemnului;
- impregnarea sau tratarea chimica a lemnului, cu conservanti si alte materiale.

Aceasta clasa exclude :
- exploatarea forestiera si productia de lemn brut (cod 0220)
- fabricarea sindrilei si a cofrajelor (cod 1623)
- fabricarea foilor de furnir suficient de subtiri pentru a fi utilizate in placarea scandurilor, a panourilor si a panelului (cod 1621)
- lemnul de foc sau brichete de lemn (cod 1629).

Pentru comert cu ridicata al materialului lemnos trebuie sa aveti codul CAEN 4673.
Buna ziua,
Reveniti va rog cu amanunte in ceea ce priveste temeiul legal in baza caruia primaria a aplicat sanctiunea , temei prevazut in procesul verbal de constatare a contraventiei.....
In ceea ce priveste codul CAEN in baza caruia functionati, acesta va permite sa desfasurati doar activitati de taiere si rindeluire a lemnului-1610. Ati specificat ca in trecut ati avut drept activitate autorizata conf CAEN rev I, 2030. Acest cod s-a transformat conf CAEN Rev 2 in:
1622 - Fabricarea parchetului asamblat in panouri
1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie si tamplarie, pentru constructii
4332 - Lucrari de tamplarie si dulgherie
4391 - Lucrari de invelitori, sarpante si terase la constructii
Codul prevazut pentru comercializare este 4673-comert cu ridicata al materialului lemnos si a materialelor de constructii si echipamentelor sanitare
Intrucat codul activitatilor din economia nationala prevede distinct cele doua activitati, sunteti nevoit sa aduceti modificari actului constitutiv prin completarea obiectului secundar de activitate sau in cazul in care acest cod deja exista, sa indepliniti formalitatile necesare obtinerii autorizatiilor necesare
Multumesc pt raspuns,avand acest cod(1610) care include si uscarea lemnului,am dreptul sa usuc doar pentru terti cherestea sau daca o cumpar si o usuc(o prelucrez mecanic si termic) pot sa si o vand?Specificul meu e de productie,iau lemnul,il usuc 20-30 zile,ii schimb proprietatile fizice si chimice.Daca as fabrica traverse de cale ferata din acelasi cod caen ar mai mai fi necesar cod caen pentru comertul cu ridicata?ar insemna ca toti producatorii ar trebui sa aiba inca un cod caen ca sa i-si poata vinde produsele?Amenda am primit-opentru ca "functioneaza punct lucru cu specific depozit en-gros cherestea(eu trebuie sa am un stoc de cherestea care urmeaza sa fie bagata la uscat,sau care e gata uscata!!)
De la ocolul silvic am primit avizele de expeditie cu regim special tentru transportul lemnului,pentru acest cod,ori daca nu aveam dreptul sa comercializez material lemnos de ce mi le-ar fi dat?
chestia cu codul 2030 a fost doar un exemplu a fost alta firma,nu are legatura cu asta,am vrut sa scot in evidenta,ca produceam usi,ferestre,si ca sa vindem produsul finit nu aveam nevoie de alt cod.