Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invocarea Art 243 alin 5 cod procedura civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invocarea Art 243 alin 5 cod procedura civila

Intr un proces de contestare a unei decizii de concediere - nu a fost specificata instanata si termenul de atac, nu a fost transmisa angajatului sub nicio forma - emisa de o societate aflata in insolventa, avocatul firmei solicita suspendarea procesului in baza articolului din titlu. Se mai poate face ceva daca judecatorul accepta cererea ?
Se poate face recurs.
Da, se poate face recurs. Aparent avocatul firmei are un argument INSA alin. 5 al art. 243 dispune suspendare a de drept a oricarei pricini daca impotriva RECLAMANTULUI s-a inceput procedura reorganizarii judiciare sau falimentului. E normal sa fie asa pentru ca societatea reclamanta nu pierde nimic insa e cu totul anormal sa se suspende judecata pentru ca persoana reclamanta a contestat o decizie de concediere a paratei aflate in procedura reorganizarii sau falimentului. Sa se suspende pana cand? Pana e lichidata societatea si nu mai ai cu cine sa te judeci? Oy-oy-oy!
u.b.i.k. a scris:

Da, se poate face recurs. Aparent avocatul firmei are un argument INSA alin. 5 al art. 243 dispune suspendare a de drept a oricarei pricini daca impotriva RECLAMANTULUI s-a inceput procedura reorganizarii judiciare sau falimentului. E normal sa fie asa pentru ca societatea reclamanta nu pierde nimic insa e cu totul anormal sa se suspende judecata pentru ca persoana reclamanta a contestat o decizie de concediere a paratei aflate in procedura reorganizarii sau falimentului. Sa se suspende pana cand? Pana e lichidata societatea si nu mai ai cu cine sa te judeci? Oy-oy-oy!

Art. 243
Judecata pricinilor se suspenda de drept:
..... 5. prin deschiderea procedurii reorganizarii judiciare si a falimentului asupra reclamantului, in temeiul unei hotarari judecatoresti irevocabile.

Citatul este exact ? In acest caz, reclamantul nu sunt eu (cel care a deschis actiunea de anulare a deciziei de concediere) ?
Avocatul societatii (aflata in insolventa) a cerut la termenul de azi suspendarea de drept a procesului pe baza acestui articol; in lege nu scrie despre insolventa mea (a reclamantului) pentru a putea invoca acest articol ?

PS: Multumesc pentru raspunsuri.
georgedr72, utilizator
Pentru a putea fi invocat acest articol trebuie indeplinita conditia existentei unei hotarari irevocabile prin care s-a deschis procedurea reorganizarii judiciare si a falimentului asupra reclamantului.

Asupra suspendarii judecarii procesului, instanta se va pronunta prin incheiere care poate fi atacata cu recurs in mod separat, cu exceptia celor pronuntate in recurs.
Recursul se poate declara cat timp dureaza suspendarea cursului judecarii procesului, impotriva incheierii prin care s-a dispus suspendarea.
Daca art.243 cpc spune asa cum scrie @georgedr72, inseamna ca este ca atunci cand un personaj celebru devenise din acuzat acuzator.
Ne-am intors de unde am plecat; asta-i soarta noastra!!#-o
"Ori suntem reclamanti ori nu mai suntem"!
rosu gheorghe, utilizator