avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invocarea Art 243 alin 5 cod procedura civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invocarea Art 243 alin 5 cod procedura civila

Intr un proces de contestare a unei decizii de concediere - nu a fost specificata instanata si termenul de atac, nu a fost transmisa angajatului sub nicio forma - emisa de o societate aflata in insolventa, avocatul firmei solicita suspendarea procesului in baza articolului din titlu. Se mai poate face ceva daca judecatorul accepta cererea ?
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 17:29, 11 Februarie 2011
Se poate face recurs.
Da, se poate face recurs. Aparent avocatul firmei are un argument INSA alin. 5 al art. 243 dispune suspendare a de drept a oricarei pricini daca impotriva RECLAMANTULUI s-a inceput procedura reorganizarii judiciare sau falimentului. E normal sa fie asa pentru ca societatea reclamanta nu pierde nimic insa e cu totul anormal sa se suspende judecata pentru ca persoana reclamanta a contestat o decizie de concediere a paratei aflate in procedura reorganizarii sau falimentului. Sa se suspende pana cand? Pana e lichidata societatea si nu mai ai cu cine sa te judeci? Oy-oy-oy!
u.b.i.k. a scris:

Da, se poate face recurs. Aparent avocatul firmei are un argument INSA alin. 5 al art. 243 dispune suspendare a de drept a oricarei pricini daca impotriva RECLAMANTULUI s-a inceput procedura reorganizarii judiciare sau falimentului. E normal sa fie asa pentru ca societatea reclamanta nu pierde nimic insa e cu totul anormal sa se suspende judecata pentru ca persoana reclamanta a contestat o decizie de concediere a paratei aflate in procedura reorganizarii sau falimentului. Sa se suspende pana cand? Pana e lichidata societatea si nu mai ai cu cine sa te judeci? Oy-oy-oy!


Art. 243
Judecata pricinilor se suspenda de drept:
..... 5. prin deschiderea procedurii reorganizarii judiciare si a falimentului asupra reclamantului, in temeiul unei hotarari judecatoresti irevocabile.

Citatul este exact ? In acest caz, reclamantul nu sunt eu (cel care a deschis actiunea de anulare a deciziei de concediere) ?
Avocatul societatii (aflata in insolventa) a cerut la termenul de azi suspendarea de drept a procesului pe baza acestui articol; in lege nu scrie despre insolventa mea (a reclamantului) pentru a putea invoca acest articol ?

PS: Multumesc pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2011
georgedr72, utilizator
Pentru a putea fi invocat acest articol trebuie indeplinita conditia existentei unei hotarari irevocabile prin care s-a deschis procedurea reorganizarii judiciare si a falimentului asupra reclamantului.

Asupra suspendarii judecarii procesului, instanta se va pronunta prin incheiere care poate fi atacata cu recurs in mod separat, cu exceptia celor pronuntate in recurs.
Recursul se poate declara cat timp dureaza suspendarea cursului judecarii procesului, impotriva incheierii prin care s-a dispus suspendarea.
Daca art.243 cpc spune asa cum scrie @georgedr72, inseamna ca este ca atunci cand un personaj celebru devenise din acuzat acuzator.
Ne-am intors de unde am plecat; asta-i soarta noastra!!#-o
"Ori suntem reclamanti ori nu mai suntem"!
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2011
rosu gheorghe, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum se poate suspenda un proces civil? Costica33 Costica33 Am intentat un proces si am interes sa-l suspend. Va rog sa-mi spuneti cum se poate suspenda un proces pe o perioada mai mare sau egala cu un an. Multumesc. (vezi toată discuția)
Suspendarea procesului in urma recursului suspenda si procedura florindbro florindbro Legat de insolventa, in cadrul unui proces s-a dispus suspendarea pana la solutionarea recursului : \\"Solutie: Dispune suspendarea cauzei în baza art.300 ... (vezi toată discuția)
Suspendare recurs redinciucconstantin redinciucconstantin se poate cere suspendarea judecari recursului de ori care parte in proces si pe ce perioada si daca se taxeaza precizez ca e litigiu de munca (vezi toată discuția)